Temat: Jaskra i jej rodzaje

Jaskra (glaukoma)  jest schorzeniem przyczyniającym się do pogorszenia wzroku. Związane jest to z uszkodzeniem nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. Schorzenie to w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do utraty wzroku.  Jaskra dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Najczęściej chorują na nią osoby po 40 roku życia.

Najbardziej znane są dwa rodzaje jaskry: jaskra pierwotną i wtórna.Jaskra pierwotna jest przekazywana genetycznie i wiąże się w głównej mierze z nieprawidłową budową anatomiczną oka.  Jaskrę pierwotną możemy podzielić jeszcze na jaskrę ostrą, mieszaną i wrodzoną. Jaskra wtórna wiąże się z występowaniem innyc przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca. Może być powodowana schorzeniami układowymi oraz urazami mechanicznymi oka, czy stanem zapalnym.

Lekarze dzielą to schorzenie jeszcze na jaskrę z szerokim-otwartym kątem przesączania, jaskrę z wąskim-zamykającym się kątem przesączania, jaskrę ostra z zamkniętym kątem. Typowymi objawami tej choroby są  bóle oka i głowy, wymioty, pogorszenie widzenia.

Przyczyny powstawania jaskry:

Główną przyczyną  jaskry jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Występuje też wiele innych czynników, np. podatność genetyczna, która wiąże się z wcześniejszym występowaniem tej choroby u jednego z członków rodziny, rasa, ponieważ częściej chorują na nią osoby ciemnoskóre i wiek, gdyż najbardziej narażone są osoby po 40 roku życia. Poza tym anatomiczna budowa gałki ocznej ma także ogromny wpływ. Na jaskrę są narażone osoby , u których  gałka oka jest nieduża i tworzy wąski kąt przesączania. Również inne choroby mogą być przyczyną wystąpienia jaskry, zalicza się do nich cukrzycę, bowiem uszkadza ona naczynia krwionośne. Ostatnią przyczyną jest wada wzroku – krótkowzroczność (głównie osoby z wadą powyżej minus czterech dioptrii.

Objawy jaskry:

Objawów jaskry jest bardzo wiele a to dlatego, że rodzajó tej choroby też jest sporo. Najczęstszymi i najbardziej niepokojacymi objawami tego schorzenia mogą być poranne migreny, zmiana ostrości widzenia, zapalenie spojówek, zawroty głowy, mdłości a także bóle głowy oraz oka. Kiedy te objawy zauważymy, konieczne jest wykonanie badań pod kątem jaskry.

Profilaktyka jaskry:

Aby zapobiegać chorobom oczu, m.in. jaskrze, ważne jest systematyczne poddawanie się badaniom okulistycznym.Dzięki nim można postawić szybką oraz właściwą diagnozę, która z kolei pozwoli lekarzowi zadecydować o najbardziej odpowiednim dla nas sposobie leczenia. Należy także dbać o właściwy poziom cholesterolu oraz utrzymywać odpowiednie nawilżenie gałki ocznej. Również dieta ma wpływ na zdrowie naszych oczu. Pamiętać należy też o spożywaniu pokarmów zawierających witaminy A oraz E a także  cynk, selen i luteinę.

Diagnostyka jaskry:

Aby zdiagnozować wystąpienie u nas schorzenia jakim jest jaskra, ważne jest wykonanie badań, takich jak badanie dna oka wraz z oceną tak zwanej tarczy nerwu wzrokowego. To badanie wykonuje okulista. Jest to badanie pozwalające na ocenić stanu włókien nerwowych oraz wykrycie  nieprawidłowości. Innym badaniem jest zmierzenie ciśnienia wewnątrz oka oraz badanie kąta przesączania, zwane gonioskopią , które wykonuje się za pomocą specjalnej soczewki,  pozwalającej opisać szerokość kąta przesączania a także stwierdzić nieprawidłowości. Ostatnim sposobem wykrycia jaskry jest perymetria, badanie pola widzenia.  Badanie to pozwala na określenie prawidłowej czułości siatkówki.

Leczenie jaskry:

Możliwość na zatrzymanie rozwoju choroby, daje wczesne zgłoszenie się do lekarza okulisty, który ma możliwość przepisania odpowiednich środkom farmakologicznym. Pamiętać należy o tym, że sposób leczenia uzależniony jest od typu choroby oraz od poziomu zaawansowania. Lecząc jaskrę farmakologicznie najczęściej stosuje się krople do oczu, zawierające substancje obniżające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Innym sposobem leczenia jest leczenie laserowe lub chirurgiczne. Leczeniu laserowemu mogą się poddać osoby, u których zdiagnozowano jaskrę z zamykającym się kątem przesączania. Zabieg ten polega na  przecięciu  tęczówki oka, przez co zostaje obniżone ciśnienie. Osoby z jaskrą w zaawansowanym stadium powinny podjąć leczenie chirurgiczne. Taka operacja jest konieczna, gdy środki farmakologiczne i leczenie laserowe ne daje efektu.

Zapraszamy do komentowania :-)