Temat: Czym jest bezdech senny?

Często śmiejemy się z osób, które chrapią podczas snu, jednakże nieregularne chrapanie może być oznaką zespołu obturacyjnych bezdechów sennych (OBPS). Gdy śpimy napięcie mięśni obniża się a przez zwiotczenie mięśni podniebienia miękkiego, przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych jest upośledzony,  tym samym organizm zwiększa wysiłek oddechowy, co powoduje chrapanie.

W końcu mięśnie dróg oddechowych zupełnie się zamykają i powodują zastoje polegające na przerwach w chrapaniu. Na bezdech senny cierpią przede wszystkim mężczyźni w średnim wieku. Bezdech powoduje niedotlenienie podczas snu i może dojść do niedotlenienia mózgu, serca, nerek, wątroby. Może on powodować również wybudzania ze snu, czy prowadzić do nadmiernej senności podczas dnia, czy zaburzeń ze strony układu krążenia. Przy OBPS przerwy w oddychaniu trwają ok.10sek lub dłużej i powtarzają się kilka razy w ciągu nocy. U niektórych osób dochodzi do zakłócenia rytmu serca.

Przyczyny powstawania bezdechu sennego:

Spadek napięcia mięśni podczas snu mogą powodować alkohol oraz zażywanie środków nasennych i uspokajających. Istnieją również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko bezdechu sennego i są to cechy fizyczne takie jak mała szczęka, powiększone migdałki, duży język, przyrost tkanki tłuszczowej i łącznej w obrębie ujścia górnych dróg oddechowych. Bezdech występuje przede wszystkim u otyłych mężczyzn. Kobiety rzadziej mają problem z bezdechem ze względu na obecności żeńskich hormonów oraz innej budowy krtani. Ryzyko u nich wzrasta z momentem osiągnięcia wieku menopauzalnego.

Objawy bezdechu:

Do najczęstszych i najbardziej widocznych objawów bezdechu sennego należy nieregularne chrapanie. Które bywa bardzo głośne, bezdechy  polegające na przerwach (ciszy) w chrapaniu, gdy  widoczny jest ruch klatki piersiowej i brzucha, a proces oddychania jest zaburzony. Innym widocznym objawem jest niespokojny sen, który uwidacznia się przez
gwałtowne poruszanie rękami i nogami a także pocenie się oraz częste oddawanie moczu w nocy. Poza objawami występującymi w nocy, można zauważyć też inne objawy, takie jak
niewyspanie się, uczucie zmęczenia, bezwarunkowe zasypianie a także poranne bóle głowy. Występować może również osłabienie pamięci, problemy z  koncentracją oraz zwiększona drażliwość.

Profilaktyka:

My sami możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania i ustrzec się przed bezdechem. Warto zadbać o prawidłowo wagę ciała, gdyż jest to jeden z aspektów wpływających na jego wystąpienie. Gdy osoba ma nadmiar tkanki tłuszczowej, to odkłada się ona w obrębie gardła,, zwężając tym samym światło górnych dróg oddechowych. Należy także pamiętać aby na dwie godziny przed snem unikać alkoholu. Alkohol osłabia napięcie mięśni i zmniejsza tym samym aktywność oddechową. Nie powinniśmy również zażywać tabletek nasennych, ponieważ zwiotczają one mięśnie co może prowadzić do bezdechu.

Leczenie bezdechów sennych:

Zgłaszając się do lekarza musimy wypełnić ankietę, która pomoże w diagnozie. Ankieta ta posiada pytania dotyczące zdrowia i samopoczucia. Jeśli zachodzi podejrzenie OBPS, osoba chora jest skierowana do specjalistycznego laboratorium snu, w celu kontroli przebiegu i jakości twojego snu. Istnieje kilka metod terapii, jedną z nich jest Terapia CPAP  i jest jedną z najskuteczniejszych metod. Polega na wtłoczeniu powietrza do maski nosowej przez specjalne urządzenie. Istnieje też możliwość podłączenia nawilżacza. Pacjent oddycha powietrzem tłoczonym przez aparat, przy czym aparat utrzymuje stałe ciśnienie na nastawionym wcześniej poziomie. Ciśnienie wywiera stały nacisk na drogi oddechowe i nie dopuszcza do ich zamknięcia i do bezdechu. Innym sposobem jest Terapia BiPAP.

Ten sposób polega na dostarczeniu dodatniego ciśnienia powietrza do dróg oddechowych. Kolejno stosuje się także Terapię auto PAP, dzięki której pacjent oddycha powietrzem o zwykłym ciśnieniu. Niektórzy pacjenci mogą skorzystać z indywidualnie dopasowanej szyny, której zadaniem jest niedopuszczenie do zamknięcia dróg oddechowych poprzez lekkie przesunięcie języka i podniebienia do przodu. Jak wcześniej wspomniałam przyczyną bezdechu mogą być czynniki fizyczne. Różnego rodzaju anomalie fizyczne można korygować operacyjnie. Zabiegowi można poddać powiększone migdałki i polipy, przerośniętą tkanka tłuszczową, nieprawidłową budowę szczęki i podniebienia miękkiego i krzywą przegrodę nosową.Środki farmakologiczne u większości pacjentów nie przynoszą poprawy. Mogą one jedynie w lżejszych przypadkach polepszyć jakość snu u osoby chorej.

Zapraszamy do komentowania :-)