Temat: Artretyzm - choroba przewlekła

Schorzenie, jakim jest artretyzm funkcjonuje również pod takimi nazwami jak podagra czy dna moczanowa lub skaza moczanowa, jest to jedna z częstszych  przewlekłych chorób. To zaburzenie będące następstwem przenikania zbyt dużej ilości mocznika do płynów ustrojowych.

Głównym objawem tego schorzenia, jest silny i nawracający stan zapalny narządów ruchu. Dna atakuje najczęściej dłonie i stopy. Może też pojawić się w takich miejscach jak staw barkowy czy kolanowy. Artretyzm często występuje w połączeniu z innymi schorzeniami jak: nadciśnienie tętnicze, nadwaga czy cukrzyca oraz zwiększa ryzyko schorzenia układu wieńcowego. Schorzenie to dotyka głównie mężczyzn po 40-tym roku życia. Główne przyczyny to nieprawidłowa dieta oraz ogólnie niezdrowy tryb życia.

I) Powstanie artretyzmu

Za główną przyczynę choroby, jaką jest artretyzm bardzo często uważa się niewłaściwy styl życia. Dotyczy to głównie ciężkostrawnej diety. Nie jest to jednak jedyny czynnik, wywołujący tą ciężką i trudną do wyeliminowania chorobę. Artretyzm dzieli się na dwie grupy. Pierwsza to tak zwana dna pierwotna. Drugi jej rodzaj to dna wtórna. Pierwotna postać artretyzmu związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego, a przede wszystkim nerek. Wtórna forma choroby, pojawia się, jako powikłanie po różnego rodzaju chorobach takich jak czerwienica, przewlekłe choroby nerek i układu moczowego, białaczka. Wtórna podagra może zostać wywołana również na skutek stosowania chemioterapii. Należy przy tym wspomnieć, że zaledwie 10% pacjentów, u których stwierdzono obecność podagry, to osoby cierpiące wcześniej na jedną z wymienionych w tekście chorób czyli białaczka, czerwienica i inne. U 90% osób, u których diagnozuje się to schorzenie, stwierdza się obecność artretyzmu, jako choroby pierwotnej.  Teoretycznie mówi się i uznaje, że dna moczanowa to choroba nieuleczalna. Jednakże istnieją pewne sposoby, dzięki którym schorzenie to można zahamować i nie dopuścić do dalszego jego rozwoju. Nie istnieje jeden, konkretny sposób na to, by zatrzymać chorobę. W tym celu stosuje się zazwyczaj kilka uzupełniających się wzajemnie metod.

II) Symptomy artretyzmu

Chorobę, jaką jest artretyzm bardzo często określa się mianem utajonej przewlekłej. Jest to ściśle związane z faktem, że może ona przez wiele długich lat, nie dawać o sobie w ogóle znać. Ujawniając się natomiast daje ona bardzo wyraźne objawy. Głównym z nich jest ostre napadowe zapalenie w obrębie układu ruchu. Artretyzm najczęściej dotyka: dłoni (palce), stóp (duży paluch), kolan (staw kolanowy), stawu barkowego. Stanowi zapalnemu towarzyszą zazwyczaj takie uciążliwe objawy jak: napięta i błyszcząca skóra, rumień, złuszczony naskórek, obrzęk uniemożliwiający swobodę ruchu. Wyraźnym symptomem jest również bardzo silny ból, który pojawia się nagle i atakuje głównie bardzo wcześnie rano lub w nocy. Wszystkie opisane tu objawy czyli ból, obrzęk, upośledzenie czynności ruchowych określane są jako napad dny. Inny równie ważny objaw to zmiany w układzie moczowym – kamica, odmiedniczkowe zapalenie nerek, krew w moczu, pieczenie podczas oddawania moczu. Poza tym dna moczanowa objawia się również przewlekłymi zmianami stawowymi, czyli tak zwaną artropatią.

III) Możliwe powikłania przy artretyzmie

Jeśli artretyzm nie jest odpowiednio leczony, może dojść do poważnych komplikacji, najczęściej w formie stwardnień naskórka lub zmian w strukturze stawów.
Możliwe komplikacje przy dnie moczanowej:
gorączka i bóle,
zapalenia stawów,
odkładanie się kwasu moczowego w postaci kryształków na kościach i stawach może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów,
uszkodzenia nerek, a w najcięższych przypadkach niewydolność nerek.

IV) Leczenie artretyzmu

Leczenie artretyzmu to zagadnienie dość złożone. Nie istnieje wszak jeden sprawdzony lek czy konkretna metoda. Leczenie artretyzmu powinno zostać ściśle dopasowane do rodzaju postaci, w jakiej ujawnia się choroba. Jeśli jest to ostry napad dny, wówczas należy zastosować przede wszystkim środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Efekty tej metody leczenia to: zapobieżenie dalszemu trwaniu napadu, złagodzenie jego dolegliwości jak i wpłynięcie na zahamowanie jego nawrotów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z przewlekłą postacią choroby, wówczas należy dążyć do obniżenia zasobu kwasu moczowego w organizmie. Leczenie odbywa się przy pomocy leków moczopędnych oraz hamujących syntezę kwasu moczowego. W czasie trwania terapii, należy pamiętać, by podawać choremu jak największe ilości płynów, co sprzyja pobudzeniu do pracy układu moczowego w tym przede wszystkim nerek.

Bardzo ważnym w leczeniu napadu dny, jest także właściwe menu chorego. Niebagatelną rolę odgrywa profilaktyka, czyli ruch i właściwa dieta (chory  powinien  wyeliminować ze swojej diety alkohol, kawę a także wszelkie ciężkostrawne potrawy i składniki bogate w tłuszcze zwierzęce), które mogą pomóc w utrzymywaniu stężenia kwasu moczowego w organizmie na właściwym poziomie. Niestety – często atakom dny moczanowej nie da się całkowicie zapobiec. Można jednak sprawić, aby były mniej bolesne i brzemienne w skutkach.

2

Odp: Artretyzm - choroba przewlekła

Leczenie artretyzmu oczywiście wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, ale też nie jest niemożliwe. Sama musiałam odstawić np. moją ulubiona kawę, ale się opłaciło. Do tego brałam też Urarthone, który zauważalnie wygasił mój ból i przyśpieszył walkę z artretyzmem.

3

Odp: Artretyzm - choroba przewlekła

Felicyta napisał/a:

Leczenie artretyzmu oczywiście wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, ale też nie jest niemożliwe. Sama musiałam odstawić np. moją ulubiona kawę, ale się opłaciło. Do tego brałam też Urarthone, który zauważalnie wygasił mój ból i przyśpieszył walkę z artretyzmem.

O - widzę, że nie tylko ja zdecydowałam się na Lehning Urarthone. Też gorąco polecam ten lek, bo świetnie działa jeżeli nie możemy już wytrzymać z naszą dną moczanową.

4

Odp: Artretyzm - choroba przewlekła

Ja się nauczyłam mając dnę, że to co jemy jest ważne i dobrze, że w artykule jest to napisane. Widzę, że nie tylko ja stosuję urarthone. Też odczułam po nim ulgę i cieszę się, ze na niego trafilam. U mnie zaczelo sie od rwy kulszowej, na ktora przepisal mi wlasnie lekarz ten lek, Wtedy szybko ustąpilo, wiec u mnie w domu jest od lat.

5

Odp: Artretyzm - choroba przewlekła

Ja jak mam bóle stawów to oprócz leków to chodzę na zabiegi rehabilitacyjne do sprawdzonego, dobrego gabinetu, z nowym sprzętem i świetnym zespołem profesjonalnych fizjoterapeutów. Można się tam zapisac tu 12 665 34 15. Polecam, bo nie dość, że poziom leczenia wysoki to ceny mają bardzo przystępne.

6

Odp: Artretyzm - choroba przewlekła

Naprawdę ciężka sprawa. Bardzo współczuję wszystkim którzy to przechodzą.