Temat: Wchłonięcie torbiela jajnika

Witam,

Około  miesiąc temu (6.02.2014) mój lekarz ginekolog wykrył na jajniku torbiel  o wymiarze około 5 cm. Po poleceniu przez przyjaciółkę poszłam do lekarza  na dodatkowa konsultację który się nią  zajmował i operował jej torbiel  (26.02.2014) lekarz stwierdził że to prawdopodobnie była torbiel czynnościowa ale że teraz jej nie widzi. Stad moje pytania czy  dość spora torbiel jaką mam/miałam mogła w tak krótkim czasie tj. około 3 tygodni, sama się wchłonąć?

Pozdrawiam
Kamila

2

Odp: Wchłonięcie torbiela jajnika

Bardzo duzo kobiet ma torbiele czynnościowe i większość nawet o tym nie wie. Część z nich dowiaduje sie przy okazji- np. badania USG. Nie są szkodliwe, często też nie dają żadnych objawów- czasem niewielkie bólowe.  Jeżeli chodzi o torbiele czynnościowe- jeśli masz to są. Tylko to czy są duże czy prawie na płasko leża na jajniku związane jest z fazami cyklu. To jak wyglądają/zachowują sie - czy jak duże są w duzej mierze zależy od zmian hormonalnych w trakcie cyklu. A jak wiesz 3 tygodnie w cyklu to bardzo dużo- to zupełnie inna faza- inne działanie hormonów. Moze sie okazać że potem ta torbiel znów sie pojawi, ale wcale nie musi tak być. Też mam jedną-dowiedziałam sie że wiecej zachodu z usuwaniem niż to ma sens.