1 2014-04-24 11:29:10

Temat: Świadoma mama - zdrowe dziecko

Szanowni Państwo,

by zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i swojego dziecka, kobiety ciężarne muszą pamiętać o kalendarzu badań prenatalnych. W prawidłowo przebiegającej ciąży zdrowie ciężarnej i jej dziecka powinno być kontrolowane przez położnika około 10-15 razy.
Jednym z podstawowych nieinwazyjnych badań prenatalnych jest USG. Kobieta ciężarna powinna je wykonać co najmniej cztery razy. Najnowocześniejszy sprzęt umożliwia podczas USG uzyskanie obrazu trójwymiarowego 3D, a nawet 4D – trójwymiarowego w ruchu. Badanie 4D nie tylko pozwala przyszłej mamie dobrze obejrzeć swoje dziecko, ale przede wszystkim ułatwia potwierdzenie obecności wad wrodzonych i cech nieprawidłowych. Dla ciąży podwyższonego ryzyka stosuje się badanie dopplerowskie – bardzo czułą metodę oceny przepływów w naczyniach matki i dziecka. Istotnym badaniem podczas ciąży jest również kardiotokografia (KTG), dzięki której możliwe jest monitorowanie czynności serca nienarodzonego jeszcze dziecka z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy.

Zespół poznańskiej Kliniki Promienistej

2 2016-10-13 19:43:28

Odp: Świadoma mama - zdrowe dziecko

ja bardzo wiele inforamcji w czasie ciąży czerałąm z tej strony swiadomemacierzynstwo  naprawdę jest to skarbnica wiedzy, wszystko w jednym miejscu, dzięki niej wiedziałam jak postępować w czasie ciąży.