Temat: Krótkowidz i soczewki

Moja wada wzroku bardzo się ostatnio pogłębiła i moja okulistka zaproponowała mi przejście na soczewki. Przyznam, że po latach noszenia okularów - będzie to dla mnie prawdziwa rewolucja. Czy ktoś z Was miał podobnie ? Zmieniał okulary na soczewki ? Może podzielić się ze mną wiedzą na ten temat jak to przetrwać ?

2

Odp: Krótkowidz i soczewki

Soczewki kontaktowe na dobre zadomowiły się już w okulistyce. Poza względami kosmetycznymi, wybór soczewek zamiast okularów może również podyktowany być wskazaniami medycznymi. Należą do nich niektóre wady wzroku, zwłaszcza bardzo duża krótkowzroczność oraz różnica wady w obu oczach przekraczająca granice kilku dioptrii. Soczewki kontaktowe są też polecane osobom czynnie uprawiającym sporty obarczone dużym ryzykiem kontuzji. Zmiana okularów na szkła kontaktowe przebiega z reguły prosto i łatwo. Stosowanie soczewek wymaga jednak pewnej samodyscypliny. Należy zawsze pamiętać o zdejmowaniu soczewek na noc. Niektóre szkła kontaktowe przystosowane są do spania, ale mimo wszystko, lepiej zapewnić oczom pewną część doby bez soczewek. Zawsze dotykamy soczewek czystymi rękami i po zdjęciu wkładamy je do nowej porcji świeżego płynu czyszczącego. Makijaż wykonujemy po założeniu soczewek, a zmywamy go po ich zdjęciu.