1

Temat: Jak badać prawdiłowo swoje piersi?

Na co zwrócić uwagę w trakcie samobadania piersi ? Czy są jakieś typowe rzeczy, które powinny nas podczas takiego badania jakoś szczególnie zaniepokoić ?

2

Odp: Jak badać prawdiłowo swoje piersi?

Każda kobieta powinna badać swoje piersi przynajmniej raz w miesiącu. Większość niepokojących zmian wykrywana jest właśnie podczas samobadania. Pamiętajmy, że im mniejsza i im wcześniej wykryta zmiana, tym większa szansa na pełne wyleczenie. Piersi badamy w pierwszym tygodniu po menstruacji. Okrężnymi ruchami badamy cały gruczoł piersiowy w kilku pozycjach: na leżąco, na stojąco, a także z rękami za głową. Oceniamy też wizualnie brodawki sutkowe: ich kolor, równomierność zabarwienia oraz ewentualny wyciek. Wszystkie zmiany o charakterze grudki lub guzka powinny stanowić podstawę do wizyty lekarskiej. Samobadanie nie zastępuje jednak innych, bardziej dokładnych metod diagnostycznych. Dla młodych kobiet wskazane jest USG piersi, podczas gdy paniom po 50 roku życia proponuje się raczej mammografię. Jest to związane z gruczołowym lub tłuszczowym charakterem piersi,który zmienia się z wiekiem.

3

Odp: Jak badać prawdiłowo swoje piersi?

Diagnostyka raka piersi jest na pewno wieloetapowa. Oprócz USG/ Mammografii i samobadania piersi na pewno jeszcze jest badanie fizykalne piersi wykonywane przez lekarza ( powinno być przeprowadzane podczas kontroli piersi w gabinecie ginekologicznym ). Cechuje je ponad 50% czułość i ponad 90% specyficzność. Lekarz w trakcie badania fizykalnego jest w stanie wyczuć guza piersi, który nie został wykryty przez mammografię (mammografia wykrywa 83,6%-88,6% guzów wykrytych  przez lekarzy). Jest także inny rodzaj badania , jeśli lekarz ma jakieś podejrzenia i jest to biopsja to badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu skrawków guza pod kontrolą mammografu czy też USG. Biopsja dotyczy zarówno zmian w obrębie gruczołu piersiowego, jak również stanu węzłów chłonnych. No i później jest także jeszcze badanie histopatologiczne gdzie już oznacza się typ nowotworu (m.in. ocenia się stan receptorów). Typ nowotworu odpowiada bowiem za reakcję guza na leczenie oraz przebieg i rozwój choroby. Podczas badania histopatologicznego lekarz patolog ocenia m.in. stopień złośliwości na podstawie trzystopniowej skali Nottingham.