1 2012-03-12 15:00:45

Temat: Zatkane ucho

Od jakichś kilku godzin mam wrażenie jakbym miała zatkane prawe ucho. Nie wiem, mam nadzieję, że to nic groźnego. Ale co z tym zrobić ? Czy muszę udać się do lekarza czy mogę sama jakoś odetkać to ucho ?

2 2012-03-20 15:32:04

Odp: Zatkane ucho

Uszy "zatykają" nam się w wielu różnych sytuacjach. Często banalną przyczyną odczuwania zatkanego ucha są zmiany ciśnienia. Spotykamy się z nimi na przykład podczas wznoszenia się na większą wysokość. Zwykle pomaga wtedy przełknięcie śliny lub ssanie cukierka- działa tu anatomiczne połączenie ucha z trąbką Eustachiusza i gardłem. Uczucie zatkanego ucha może mieć miejsce również w przypadku nadmiernego nagromadzenia się woskowiny w kanale słuchowym. Woskowina może być usunięta w gabinecie pielęgniarskim. Wcześniej warto jednak skorzystać z preparatów dostępnych w aptece do samodzielnego rozpuszczenia woskowiny, na przykład A-Cerumen. Zatkane ucho może być też objawem infekcji zapalnej tego narządu. Niepokoić powinny nas zwłaszcza objawy towarzyszące zatkaniu, jak ból, niedosłuch czy podniesiona temperatura ciała. W tym przypadku konieczna jest konsultacja laryngologiczna.