1

Temat: Badanie drożności jajowodów

Mój ginekolog zalecił mi ostatnio badania drożności jajowodów. Jest to zabieg przedmuchiwania jajowodów. Niestety nie wiele powiedział na ten temat więcej, a i ja nie umiem nic znaleźć na ten temat. Na czym polega ten zabieg ? Czy jest bolesny ?

2

Odp: Badanie drożności jajowodów

Zabieg sprawdzania drożności jajowodów, jaki zaproponował Pani ginekolog to prawdopodobnie histerosalpingografia. Jest to badanie radiologiczne z użyciem kontrastu. Środek kontrastowy podawany jest bezpośrednio do szyjki macicy. Następnie wypełnia on macicę oraz jajowody. Wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, które uwidacznia ewentualne przeszkody w przepływie kontrastu. Ma to kluczowe znaczenie dla ustalenia przyczyn bezpłodności. Zrosty i przeszkody mechaniczne w jajowodach mogą powstawać na skutek wielu chorób infekcyjnych i być główną przeszkodą w zajściu w ciążę. Samo badanie może być nieprzyjemne dla pacjentki. Ból może powodować podawanie kontrastu do szyjki macicy, kiedy trzeba ją poszerzyć oraz przepływ kontrastu przez macicę. Większa bolesność towarzyszy badaniu, jeśli jajowody są niedrożne.