1

Temat: Mięsak macicy

U mojej mamy zdiagnozowano mięsaka macicy. Na czym polega ta choroba ? czy jest to coś poważnego ? Jak będzie wyglądało leczenie ?

2

Odp: Mięsak macicy

Na początek warto się upewnić, czy na pewno chodzi o mięsaka macicy. Bardzo podobną nazwę, ale zupełnie inne rokowanie mają niegroźne zmiany zwane mięśniakami. Mięsak macicy to jeden z rzadszych nowotworów spotykanych w tym narządzie. Stanowi on tylko 3% wszystkich przypadków nowotworów macicy. Chorują zwykle chore między 30 a 50 rokiem życia. Niestety nowotwór ten zaliczany jest do grupy złośliwych. W celu pewnego zdiagnozowania choroby wykonuje się USG przezpochwowe i pobiera się wycinek zmiany. Stwierdzenie mięsaka kwalifikuje pacjentkę do operacji polegającej na usunięciu macicy, często łącznie z przydatkami. Po operacji chorą leczy się naświetaniami, chemioterapią lub terapią hormonalną. Ma to na celu zapobiec wznowie nowotworu.

3

Odp: Mięsak macicy

Po raz pierwszy czytam o czymś takim jak mięsak macicy. Przerażające jest to, że już kobiety po 30 roku życia mogą zachorować na ten nowotwór. Moja mama miała raka jajnika, na szczęścia operacja i chemioterapia pomogły i mama żyje, ale ja bardzo się martwię, że również mogę zachorować. Jestem pod stałą kontrolą ginekologa, jednak uczucie strachu pozostaje. Na następnej wizycie na pewno porozmawiam z ginekologiem na temat mięsaka macicy. Chciałabym się jak najwięcej dowiedzieć.