1

Temat: Gruczolak przysadki mózgowej

Kilka dni temu wykryto u mnie gruczolaka przysadki mózgowej. Co to oznacza ? Czy to coś bardzo groźnego ? Ma jakieś kilka milimetrów 2-3 . Proszę bardzo o wszelkie informacje na temat jego leczenia.

2

Odp: Gruczolak przysadki mózgowej

Gruczolaki przysadki mogą być znalezione przypadkowo podczas wykonywania rezonansu magnetycznego. Zmiany takie zwykle nie są groźne. Podstawą kwalifikacji do określonego leczenia jest wymiar gruczolaka. Guz stwierdzony u Pani ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Za granicę wymiarów, która kwalifikuje pacjenta do operacji jest 10 milimetrów. Gruczolak przysadki może również być hormonalnie czynny. W zależności od typu komórek, z jakich jest zbudowany wydzielane są różne hormony. Najczęstszym czynnym hormonalnie guzem przysadki jest prolactinoma. Jest to gruczolak wydzielający prolaktynę, która wpływa na cykl miesiączkowy oraz płodność. Jeśli gruczolak nie wydziela hormonów i nie przekracza 10 mm nie wykonuje się operacji. Zwykle nie operuje się też prolactinoma. Leczeniem z wyboru jest tutaj farmakoterapia.

3

Odp: Gruczolak przysadki mózgowej

ok 10 dni temu mialam robiony rezonans z kontrastem. Od ponad dwoch lat walcze w wysoka prolaktyna, mam bardzo silne bole glowy, zaburzenia widzenia. Aktualnie czekam na wyniki.
Wystepuje u mnie takze zaburzenie rownowagi, zawroty glowy, uczucie ucisku w okolicach oczu.
Po rezonansie mam bardzo rozszerzone zrenice.
Czy to rowniez objaw gruczolaka przysadki?
Dodam ze na prolaktyne podawana mi dostinex do 2 dzien pol tabletki, bralam go 2 miesiace, mialam mdlosci wymiotowalam. kilka miesiecy bylo lepiej i nastepny nawrot.
POzdrawiam Joanna