1 2012-03-26 23:01:10

Temat: WZJG a ciąża

Witam , niedawno zdiagnozowano u mnie wrzodziejące zapalenie jelita grubego , obecnie przyjmuję czopki Salofalk. Staramy się o dziecko - czy ta choroba może mieć jakiś wpływ na zajście w ciążę, czy ma jakiś na to wpływ ? I odwrotnie czy ciąża może jakoś ją pogłębić ? I czy leki stosowane przy WZJG mogą być szkodliwe dla płodu ? Czy trzeba je będzie odstawić w czasie ciąży ? Jak się ma ta choroba do ciąży generalnie ?

2 2012-04-02 18:28:30

Odp: WZJG a ciąża

Każda przewlekła choroba wymaga pogodzenia jej z zajściem w ciążę. Z reguły polega to na wyborze najbardziej odpowiedniego momentu w porozumieniu z lekarzem prowadzącym chorą. Najlepsze są momenty remisji choroby, które często mają miejsce w WZJG po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Większość przeprowadzonych na świecie analiz wskazuje, że kobiety z chorobami zapalnymi jelit generalnie dobrze znoszą ciążę i mogą urodzić zdrowe dzieci. Wzrasta niestety nieco ryzyko porodu przedwczesnego oraz urodzenia dziecka z niższą masą urodzeniową. Pogorszenie stanu matki może zaistnieć, kiedy kobieta zaszła w ciążę w okresie zaostrzenia choroby. Nie jest to jednak ścisłą regułą. Większość leków stosowanych w terapii WZJG uważa się za nieteratogenne. Wyjątkiem są silne leki cytostatyczne, jak metotreksat. Właściwe prowadzenie ciąży u kobiety z WZJG powinno obejmować jednak ścisłą współpracę ginekologa i gastrologa.

3 2012-06-05 18:32:22

Odp: WZJG a ciąża

Ja cierpię na wzjg i planuję mieć dziecko. Niestety na razie biorę ciągle leki. Czy przez remisję choroby nalezy rozumieć stan w którym nie bierzemy żadnych leków na wzjg czy też stan kiedy dobrze funkcjonujemy na lekach ? Ja biorę salofalk.

4 2013-03-18 12:17:31

Odp: WZJG a ciąża

U mojej żony choroba uaktywniła się na początku ciąży. Przyjmowała po miesiącu salofak w postaci czopków. Po urodzeniu dziecka zmieniła na normalne leki. Objawy miała przez całą ciąże raczej łagodne po ciąży też. Urodziła 2 tyg po terminie. Zdrowe dziecko. Teraz ma 8 msc i tez wszystko w porządku.

Róbcie morfologie bo żona miała bardzo duża anemie ok. 6-7 tyg.

5 2014-01-04 10:50:40

Odp: WZJG a ciąża

Witajcie! Na CU choruję od ponad 3 lat obecne jestem w 14 tyg ciąży. Przyjmuję Assamax 500 3x2 oraz w sytuacji krwawień 1 czopek pentasa na noc. Z badań ginekologicznych wynika, że z moim dzieckiem jest wszystko ok ale co jakiś czas występują u mnie krwawienia z odbytu raz słabsze raz silniejsze. Lekarz powiedział, że w razie konieczności poda mi sterydy( zapewniał, że nie będą szkodziły dziecku) ale ja mam do tego spory dystans. Mam pytanie, czy któraś z was "rodzących" była w podobnej sytuacji ? Każda rada będzie dla mnie bardzo cenna. Pozdrawiam serdecznie

6 2014-07-01 15:44:10

Odp: WZJG a ciąża

Wiadomo ze każda choroba przewlekła ma wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jeżeli chodzi o WZJG to większość leków przyjmowanych w tej dolegliwości nie ma wpływu na płodność czy sam płód. Warto jednak pamiętać że w związku z chorobą część z was (o ile nie wszystkie) odżywia sie troche inaczej niż zdrowe osoby. Sam stan zapalny jelita plus zmieniona dieta może powodować różnego typu niedobory. Najczęściej jest to anemia- krwawienia miesięczne, krwawienia z odbytu oraz dieta przystosowana do choroby- należy pamiętać przede wszystkim o wykonywaniu systematycznych badań. Może sie okazać konieczna suplementacja żelaza i wit.b6. Zwróćcie też uwagę na leki które przyjmujecie na własna rękę-one bywają bardziej szkodliwe niż te przepisane. Pamiętajcie też że nie wszystkie ziółka możecie pić- część z nich może powodować poronienia lub komplikacje w ciąży.

7 2017-04-04 22:13:08

Odp: WZJG a ciąża

Witam.
O chorobie dowiedziałam się 2 lata temu (chodziłam wczesniej do lekarzy ale mówili ze to hemoroidy..)
A więc tak brałam asamax 500 + odpowiednia dieta 6mce okropnie bolały mnie stawy, nie nadawałam sie do niczego!
Pojechałam do specjalisty od tej choroby do krk przepisała pentase brałam 2mce pomogło nie krwawiłam ale za to strasznie sie czułam i włosy mi wypadały wrecz sie bardzo przezedziły gdzie żelazo miałam na poziomie 17..
Pije aktualnie zioła i trzymam diete tzn nie jem chleba nie pije mleka i nie jem słodyczy to wystarczyło abym wróciła do życia jestem aktualnie w drugiej ciązy pije ziółka przez 1mce i jeden przerwy jezeli nie pozwole sobie na nic co zakazane to jest bardzo dobrze:)
Wiem ze wiele osób sie ze mna nie zgodzi co do ziół ale naprawde po lekach nie miałam siły wstac z łóżka.
Naprawdę jeśli chcecie funkcjonować w normalnym zyciu to polecam właśnie przedewszystkim nie jesc chleba zamienic go na kokosowy nie pić mleka a jesc jogurty noi słodycze zamienić na pyszny miodzik tyle ze z umiarem:)