1 2012-03-29 22:55:34

Temat: Małe białe plamki na dekolcie i plecach

Od jakiegoś czasu mam takie małe białe plamki na dekolcie i plecach. Właściwie nie pamiętam skąd się wzięły. Na plecach nawet ich nie zauważyłam - zauważyła kosmetyczka jak oczyszczałam kiedyś plecy, powiedziała, że nie wie co to jest , ale na pewno nic związanego z trądzikiem. Mam jasną karnację więc ich prawie nie widać, ale jednak są. Ta jakby były takimi malutkimi bliznami, ale nie wiem po czym bo nic tam nigdy nie miałam oprócz kilku pryszczy czasem i piegów. Co to może być ?

2 2012-04-01 11:00:14

Odp: Małe białe plamki na dekolcie i plecach

Opisane przez Panią zmiany mogą mieć różne podłoże. Odbarwienia skórne mogą mieć charakter powierzchowny lub głęboki. Czy poza białymi przebarwieniami zauważyła też Pani innej objawy? Czy skóra piecze, swędzi, jest zaczerwieniona? Czy pojawiło się łuszczenie? Charakter zmian oraz ich lokalizacja mogą nasuwać podejrzenie łupieżu pstrego. Jest to schorzenie wywołane grzybem Malassezia furfur, który produkuje kwas azelainowy. Substancja ta ma działanie odbarwiające skórę. Opisane przez Panią zmiany mogą również mieć cechy bielactwa. Najlepiej charakter zmian określ jednak lekarz dermatolog. W jego gabinecie możliwa jest dermatoskopowa ocena skóry oraz uzyskanie koniecznego leczenia.

3 2013-01-20 23:30:28

Odp: Małe białe plamki na dekolcie i plecach

Przy takich przypadkach zawsze polecam wybranie się do dermatologa. On najlepej przeprowadzi badania i stwierdzi co tak na prawdę Pani dolega.

4 2014-07-01 12:52:14

Odp: Małe białe plamki na dekolcie i plecach

Czasem drobne przebarwienia mogą być początkiem czegoś poważniejszego. Mogą to być małe blizny po przebytej w dzieciństwie chorobie -ospa, odra, różyczka. Ale moze to być też poczatek bielactwa. Na pewno warto chronić skórę przed słońcem zwłaszcza w tych miejscach gdzie występują przebarwienia. Warto też obejrzeć sie dokładnie czy gdzieś jeszcze nie występują. Jeśli nie jesteś tym zaniepokojona zapisz sie na spokojnie do dermatologa. Termin bedzie pewnie za kilka miesięcy a  Ty w tym czasie obserwuj czy jakoś sie te plamki zmieniają. Jeśli sie nie zmienią to duza szansa ze dermatolog powie że to nic takiego i już bedziesz mogła spać spokojnie.