1

Temat: Bardzo skąpe miesiączki

Od kilku miesięcy moje miesiączki są bardzo skąpe. Nie to oczywiście, że narzekam na to, jednak zastanawiam się czy to normalne. Generalnie krwawienie trwa 2 dni i jest tego bardzo mało. Czy to dobrze czy może to być objawem czegoś niepokojącego ?

2

Odp: Bardzo skąpe miesiączki

Prawidłowe krwawienie miesięczne trwa zwykle od 3 do 5 dni. Oczywiście mogą istnieć odchylenia od tej normy, również u jednej i tej samej kobiety, ale zwykle polegają one na wydłużeniu czasu menstruacji. Ustalona jest również średnia ilość krwi, która składa się na miesiączkę. Zwykle jest to około 30-80 ml. Jeśli odchylenia od tej normy pojawiły się w wieku, kiedy kobieta miesiączkuje już regularnie, wymaga to głębszego zbadania. Przyczyn skąpych miesiączek może być wiele. Kluczową kwestią jest u Pani nagłe zmniejszenie obfitości i czasu krwawienia. Czy Pani cykle są owulacyjne? Czy przyjmuje Pani antykoncepcję hormonalną? W przypadku substytucji hormonalnej często znacznie spada obfitość miesiączki. Skąpe menstruacje mogą niestety wskazywać też na poważniejsze zaburzenia: zespół policystycznych jajników, zmiany w obrębie wydzielania hormonów przez przysadkę lub podwzgórze czy niedomogę ciałka żółtego.

3

Odp: Bardzo skąpe miesiączki

Moja miesiączka od kiedy zaczęłam brać środki antykoncepcyjne zmniejszyła się czasowo oraz z obfitością. Także możliwe, że to jest spowodowane przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych.

4

Odp: Bardzo skąpe miesiączki

Pod warunkiem, że autorka wątku zażywa tabletki, bo nic o tym nie wspomniała. Krótki cykl może być przyczyną późniejszych problemów z zajściem w ciążę.