1 2012-03-30 11:20:51

Temat: Jakie objawy sugerują chorobę Hashimoto?

Czy kłopoty z utrzymaniem wagi, suchość skóry, problem z zaparciami oraz wydłużanie się czasu trwania miesiączki mogą wskazywać na chorobę Hashimoto. To właśnie te objawy najczęściej mnie teraz niepokoją i podejrzewam ,że może to właśnie być choroba Hashimoto. Czy ktoś wie o niej coś więcej ?

2 2012-04-01 21:58:42

Odp: Jakie objawy sugerują chorobę Hashimoto?

Choroba Hashimoto to jedna z postaci niedoczynności tarczycy. Należy ona do grupy autoimmunologicznych schorzeń zapalnych. Choroba występuje rodzinnie i dużo częściej wybiera kobiety. Własne przeciwciała błędnie skierowane przeciwko komórkom tarczycy niszczą je i zaburzają produkcję hormonów. Gruczoł wtórnie przerasta powodując często powstanie wola. Początek choroby bywa zwykle nieuchwytny. Stopniowo dochodzi do zmniejszania poziomów tyroksyny i trójjodotyroniny w surowicy krwi. Zmiany te mogą być zauważone podczas diagnostyki laboratoryjnej. Ponieważ hormony tarczycy wpływają na metabolizm, przy ich deficycie, zwalnia większość procesów w naszym organizmie. Zwiększa się masa ciała, pojawiają się zaparcia, senność, uczucie zimna i suchość skóry. Może również dojść do problemów z koncentracją i trudnościami w uczeniu się.

3 2012-10-25 11:21:02

Odp: Jakie objawy sugerują chorobę Hashimoto?

Niepokojące powinno być to że najpierw występuja objawy niedoczynności tarczycy, a później jej nadczynności. Tarczycę warto badac co jakiś czas, szczególnie jeśli osoby z rodziny przeszły podobne choroby. Wizyta u specjalisty dopiero w momencie, gdy widzimy, że cos złego zaczyna się dziać może okazać się trochę po fakcie. Z resztą do każdego lekarza powinno się zaglądac co jakiś czas, a nie na ostatni dzwonek. Kobiety w szczególności powinny dbać o tarczycę, bo to właśnie nas najczęściej dotykają choroby z nią związane.