1

Temat: Ciąża po 40stce

Skończyłam w grudniu 40 lat, tydzień temu okazało się, że jestem w ciąży. Mam już 10 letnią córkę, ta ciąża to dla mnie trochę zaskoczenie, ale oczywiście się cieszę. Tylko pytanie czy w wieku 40 lat grozi mi coś i dziecku bardziej niż młodszym kobietom ?

2

Odp: Ciąża po 40stce

Przesuwanie wieku urodzenia dziecka to coraz częstsze zjawisko społeczne. Coraz więcej kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko po 30 roku życia. Późny wiek przyszłej mamy stwarza oczywiście kilka zagrożeń, ale wiele kobiet w okolicach 40 roku życia rodzi metodą naturalną zdrowe dzieci. Znajduje się Pani w komfortowej sytuacji, ponieważ nie jest to pierwsza ciąża. U starszych kobiet częściej dochodzi do ujawnienia się chorób ogólnoustrojowych w okresie ciąży. Mowa tu głównie o cukrzycy ciężarnych czy nadciśnieniu, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Po 35 roku życia rośnie również ryzyko wad genetycznych u dziecka. Dominującą chorobą jest tu trisomia chromosomu 21- zespół Downa. Kobiety po 35 roku życia mogą również mieć problem z donoszeniem ciąży. Należy pamiętać o właściwym dbaniu o swoje zdrowie oraz o regularnych badaniach prenatalnych.

3

Odp: Ciąża po 40stce

Istnieją badania które udowadniają, ze późne macierzyństwo (kolejna ciaża)- zmniejsza szanse na niektóre nowotwory oraz opóźnia osteoporozę. Czyli jakiś pozytyw. Przy regularnych badaniach i przestrzeganiu zaleceń są bardzo duze szanse że ciąża przebiegnie bez powikłań a dziecko urodzi sie zdrowe.  Oczywiście należy pamiętać ze w raz z wiekiem rodziców wzrasta ryzyko wad wrodzonych u płodu ale to nie oznacza że na pewno tak bedzie. Nawet młodzi, zdrowie rodzice moga mieć chore dziecko. Starsi, zdrowi rodzice mogą mieć zdrowe dziecko. Część osób uważa że późne macierzyństwo odmładza. A skoro ma już Pani 10-letnią córkę to pewnie z radością pomoże w opiece nad młodszym rodzeństwem.