1

Temat: Liszaj ?

Na czym polega ta choroba zwana liszajem ? Czy liszaj jest chorobą zaraźliwą ? Moja siostra ma tę chorobę i stąd moje
pytanie. No i jak można ją wyleczyć ?

2

Odp: Liszaj ?

Liszaj to jedno ze schorzeń dermatologicznych, których przyczyny nie zostały jeszcze ściśle poznane. Choroba ta często współistnieje z innymi dolegliwościami. Pojawia się często w przebiegu cukrzycy, przewlekłych chorób wątroby czy nerek. Również niektóre leki mogą powodować liszaj jako jedno ze swoich działań niepożądanych. Typowy liszaj płaski nie jest schorzeniem zakaźnym. Może utrzymywać się na skórze długotrwale, nie reagując na stosowane leczenie. W cięższych postaciach liszaja stosuje się doustną terapię glikokortykosteroidami. Ze względu jednak na wiele działań niepożądanych sterydów, jak najdłużej zaleca się terapię miejscową. Silny świąd, który towarzyszy chorobie łagodzi się lekami antyhistaminowymi. Bardzo ważna jest również profilaktyka zakażeń skóry, aby nie dopuścić do wtórnych infekcji bakteryjnych. Prawidłowe natłuszczenie skóry pozwala zmniejszyć świąd i przyspiesza regenerację naskórka.

3

Odp: Liszaj ?

Czy liszaj może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele? Moja przyjaciółka ma cukrzycę i pojawiają się w miejscach gdzie podaje sobie insulinę takie jakby właśnie liszaje.

4

Odp: Liszaj ?

Widzę, że temat dość archiwalny, ale może komuś jeszcze się to przyda: liszajtwardzinowy.pl/liszaj-twardzinowy - tutaj znajdziecie informacje na temat chorób skóry i dane kontaktowe poradni do której można się zapisać na wizytę. Poradnia dr Michajłowskiego składa się z doświadczonych lekarzy zajmujących się takimi problemami.