1

Temat: Krioterapia - dla każego ?

Ostatnio wiele czytałam o dobrodziejstwach stosowania krioterapii. Podobno ma wyśmienite efekty prozdrowotne. Czy jednak można ją stosować u każdego ? Mam niskie ciśnienie i wadę wzroku - czy to mogą być jakieś przeciwwskazania ? Jakie choroby leczy krioterapia ?

2

Odp: Krioterapia - dla każego ?

Krioterapia to metoda leczenia za pomocą niskiej temperatury. Zwykle przeprowadza się krótkie (2-3 minutowe) terapie polegające na pobycie w temperaturze około - 130 stopni Celsjusza. Szczególnie dobre efekty można obserwować w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. Również, schorzenia autoimmunologiczne, jak reumatoidalne zapalenie stawów poddają się leczeniu krioterapeutycznemu. Wyraźnie poprawia się też nastrój leczonych pacjentów. Krioterapia ma zbawienne działanie na skórę: zwiększa jej ukrwienie, poprawia napięcie i elastyczność. Niestety nie wszyscy chorzy mogą skorzystać z dobrodziejstw krioterapii. Należy do nich głównie zespół Raynauda, niewydolność układu krążenia i/lub oddychania, niedoczynność tarczycy czy stosowanie leków neuroleptycznych. Wymienione przez Panią schorzenia nie powinny stanowić przeciwwskazań do krioterapii. W razie wątpliwości należy jednak skonsultować się z lekarzem. Przed wejściem do kriokomory należy również powstrzymać się od spożywania alkoholu.

3

Odp: Krioterapia - dla każego ?

Mój tato ma cukrzycę, dużą wadę wzroku i wysokie ciśnienie. Lekarz zalecił mu krioterapię na chore stawy. Na początku też się obawiał, ale stwierdził, że lekarz wie co robi. Teraz regularnie chodzi na krioterapię i czuje się świetnie.

4

Odp: Krioterapia - dla każego ?

Od jakiegoś czasu mam problem z kolanami. Czasem nie mogę ich zginać taki jest ból, a przecież podczas chodzenia musimy zginać kolana, innej możliwości nie ma. Od lekarza dostałam skierowanie na krioterapię i rzeczywiście widzę znaczną poprawę. Byłam dopiero na 5 zabiegach, więc mam nadzieję, że jak dobiję do 10 to będzie już super. Zastanawiam się tylko nad tym jak zareagują kolana, jeśli przestanę chodzić na zabiegi. Czy wtedy ból powróci?