1

Temat: Czy praca przed komputerem może szkodzić dziecku ?

Witam, pracuje jako sekretarka w jednej z firm jestem w 8 tygodniu ciąży. Niestety moja praca polega głównie na [racy przed komputerem i rozmowach telefonicznych przez komórkę. Czy taka praca 8h dziennie może zaszkodzić dziecku ?

2

Odp: Czy praca przed komputerem może szkodzić dziecku ?

Pierwszy trymestr ciąży to okres, kiedy płód podlega najsilniej czynnikom zewnętrznym. W tym czasie formują się najważniejsze dla życia układy, głównie układ nerwowy dziecka. Negatywne czynniki środkowe są wtedy najbardziej niebezpieczne i powinny być ograniczane. Nie znaleziono jednak przekonujących dowodów, że wpływ promieniowania pochodzącego z komputerów może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Promieniowanie to, choć obecne, mieści się w bezpiecznych granicach dawek. Nie należy jednak przesadzać z pracą przy komputerze. Niebezpieczne dla mamy może być również długotrwałe unieruchomienie. Zwiększa ono obrzęki nóg, bóle kręgosłupa czy głowy. Może być również czynnikiem sprzyjającym chorobie zakrzepowej. Wskazane jest robienie częstych przerw w pracy oraz regularne wietrzenie pomieszczeń, w których pracuje kobieta ciężarna.

3

Odp: Czy praca przed komputerem może szkodzić dziecku ?

Mój ginekolog bardzo mnie przestrzegał przed długą pracą przy komputerze, szczególnie przez trzy pierwsze miesiące ciąży. Moja praca też całkowicie polega na pracy przy komputerze. Na szczęście mam super szefa i w pierwszym trymestrze zajęłam się troszkę innymi rzeczami niż wcześniej i kontakt z komputerem miałam maksymalnie 4 godziny dziennie. Potem niestety coraz częściej chodziłam na krótkie zwolnienia, bo miałam troszkę problemów.

4

Odp: Czy praca przed komputerem może szkodzić dziecku ?

Chodzi przede wszystkim o to ciągłe siedzenie- komputer to swoja drogą. To sprzyja zastojom krwi, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Może prowadzić do żylaków kończyn dolnych oraz odbytu. Siedzenie 8 godzin sprzyja również zaparciom i zapaleniom dróg moczowych. Nie ma natomiast badań które mówiłby że długotrwała praca przy komputerze czy telefonie ma jakiś wpływ na rozwój płodu.  Jeżeli jednak obawiasz sie o to możesz iść do lekarza medycyny pracy w Twojej placówce- może on wydać dyspozycje odnośnie czasowej zmiany obowiązków czy tez warunków. Jeśli bedziesz jednak pracowć bez zmian pamiętaj o odpowiednim doborze krzesła, stosowaniu podnóżka i zachowaniu prawidłowej postawy przy biurku. Warto również robić przerwy w celu rozprostowania nóg, oraz aby Twój wzrok odpoczął od monitora.