1

Temat: Złamanie kostki i strzałki

Cześć wszystkim. Trzy tygodnie temu złamałam sobie dosyć niefortunnie kostkę i strzałkę .Lekarz powiedział,że to paskudne złamanie i niestety gips będę mieć od 7-9 tygodni. Oczywiście zakładam optymistycznie, że po tym czasie zdejmą mi gips i wrócę do pełni sił i zdrowia.Jak myślicie czy mam szansę ? jak długo na to się choruje ? Jakie mogą być powikłania ?

2

Odp: Złamanie kostki i strzałki

Uraz, który Pani opisuje często zdarza się w postaci łączonej. Jest on rzeczywiście jednym z trudniejszych do leczenia złamań. Przy odpowiedniej opiece oraz wczesnej rehabilitacji, powrót do zdrowia będzie w miarę szybki i pełny. Najistotniejszą kwestią jest właściwe ułożenie nogi w gipsie. Chodzi tu głównie o zachowanie fizjologicznego stosunku kości. Jeśli doszło do ich przemieszczenia, konieczne jest nastawienie kości. Do oceny ustawienia kości stosuje się diagnostykę rtg. Źle złożona kość może być problemem na całe późniejsze życie. Dochodzi wówczas do nieprawidłowych zrostów, co skutkuje silnymi bólami kończyn, problemami z chodzeniem czy wykonywaniem codziennych czynności. Następczemu zwyrodnieniu może wtedy ulec również staw biodrowy oraz stopa.

3

Odp: Złamanie kostki i strzałki

Zależy czy miałaś np przerwane powłoki skórne. Do powikłań może należeć np nawracająca złamania, albo bolę kolana. Czasem zdaża się że może dojść do innych urazów np naderwań/ zerwania wiązadeł krzyżowych. Do pelni sił powrócisz po rehabilitacji. Przez to że miałaś gips noga będzie bardzo osłabiona. Masa mięśniowa nogi spadnie. zobaczysz rożnice że noga zdrowa jest grubsza od tej chorej. Ale po rehabilitacji bedzie już dobrze. Pamiętaj tylko by uważać na tą nogę.