1

Temat: Złamanie kości piszczelowej

3 tygodnie temu złamałam na nartach kość piszczelową ,złamanie było otwarte. Dwa tygodnie po operacji wsadzono mi ją w gips. Jak długo będzie ta noga w gipsie ? Jaka mnie rehabilitacja czeka ? Kiedy będę mogła powrócić do pełnej sprawności?

2

Odp: Złamanie kości piszczelowej

Złamania otwarte to złamania, w których doszło do przebicia skóry i tkanek podskórnych. Kość przemieszcza się wówczas przez zaistniałe przebicie i ukazuje się na zewnątrz. Jest to groźne z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest utrudniony proces nastawiania kości oraz konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Drugi powód to możliwość zainfekowania pękniętej tkanki kostnej. Gips pozostaje zwykle na nodze około 8 tygodni. Powrót do pełnej sprawności zależny jest od intensywności rehabilitacji. Należy liczyć się z faktem, że kończyna po urazie jeszcze długo może być osłabiona. Nie należy narażać jej również na duże przeciążenia.

3

Odp: Złamanie kości piszczelowej

Bardzo niefortunnie że doszło do przerwania powłok skórnych. Musisz uważąć i zwracać uwage na nawracające gorzaczki, czy nie doszlo nie daj boże do infekcji kosci. Bardzo cieżko sie leczy. Noga w gipsie będzie tak dlugo aż bedzie widoczne że nastapilo zagojenie. Z reguły jest to okres 2-3 miesiecy. Po tym etapi bedzie czekać cie rehabilitacja czyli kolejne 2-3 miesiace. Ale caly proces nigdy nie przywroci stanu sprzed wypadku. Do końca życia twoja noga będzie osłabiona.