Temat: Popękana powierzchnia zębów

Zauważyłam na zębach takie jakby ryski, wygląda jakby powierzchnia zęba popękała, jestem pewna ze nie miałam tego wczesniej, zauważyłabym. Nie boli ani nic, widac to tylko z bliska wiec ogólnie nie ma dramatu ale zastanawiam sie czy to normalne i czy nie wrózy kłopotów z zębami. Ktos miał cos podobnego i umie odpowiedziec co to jest i czy nalezy cos z tym zrobic?

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Słusznie, że zauważasz takie symptomy i reagujesz. Na podstawie opisu wygląda to na uszkodzenie szkliwa, ale konkretną diagnozę będzie można postawić dopiero podczas wizyty w gabinecie. Charakterystyczne pęknięcia szkliwa mogą wynikać z uszkodzeń mechanicznych (np. zbyt intensywnego szczotkowania zębów czy używania nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji jamy ustnej); nierzadko przyczyną osłabienia szkliwa jest niewłaściwa dieta (nadmierne spożywanie słodyczy lub napojów gazowanych). Może się też zdarzyć, że szkliwo ucierpiało w wyniku zgrzytania lub zaciskania zębów - takie zjawisko zachodzi przede wszystkim nocą, przez co pacjent często nie zdaje sobie sprawy z jego występowania. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dentystą, ponieważ ząb pozbawiony szkliwa narażony jest na ścieranie, szkodliwe działanie temperatury oraz bakterie, sprzyjające rozwojowi próchnicy.

Ekspert ArtDent s.c., ul. Opolska 37, 31-277 Kraków, tel. 12 415 86 69, email: artdent@artdent.krakow.pl

3

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Tyle lat miałam spokój od dentystów i nagle taka historia. Ale co mi lekarz zrobi z tym uszkodzonym szkliwem? Da sie to jakos naprawic?

4

Odp: Popękana powierzchnia zębów

tyle lat? to ty od lat nie byłas u dentysty? w takim razie trudno sie dziwic ze zaczynają sie problemy, podejrzewam ze znajdzie ci jeszcze pare ubytków które jeszcze nie bolą a juz sieją spustoszenie w twojej jamie ustnej, to naprawde niemądre żeby nie chodzic na kontrole

Odp: Popękana powierzchnia zębów

W zależności od stopnia uszkodzenia szkliwa, można zastosować różne rozwiązania: od lakierowania, przez licówki aż po wypełnienie ubytków materiałem kompozytowym czy zastosowanie szyny relaksacyjnej. Warto powziąć działania profilaktyczne: udać się do profesjonalnej higienistki, która pokaże, w jaki sposób prawidłowo czyścić zęby i doradzi konkretne preparaty pielęgnacyjne. Unikajmy też zbyt dużych ilości owoców i słodkich soków - zawierają kwasy owocowe i naturalne cukry, uznawane za składniki diety, która sprzyja próchnicy. Więcej o produktach spożywczych, które mogą prowadzić do osłabienia szkliwa piszemy na naszym blogu: artdent.krakow.pl/dieta-prochnicotworcza-jakie-sa-jej-nastepstwa/.

Ekspert ArtDent s.c., ul. Opolska 37, 31-277 Kraków, tel. 12 415 86 69, email: artdent@artdent.krakow.pl

6

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Mi mąz pare razy zwracał uwage ze własnie cos dziwnego robie ze szczęką w nocy, podobno słychac to tak ze przeszkadzało mu zasnąc jak sie obudził. Smiałam sie ze ma odwet za swoje chrapanie:) ale skoro piszecie ze to moze byc niebezpieczne dla zębow to chyba nie jest mi juz do śmiechu. Ja sobie z tego nie zdaje sprawy jak śpie więc jak mam przestac?

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Nocne zgrzytanie zębami, czyli bruksizm to choroba, którą należy leczyć. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie przyczyny. Jeżeli zgrzytanie zębami wynika na przykład z wady zgryzu, trzeba zastosować odpowiednie wypełnienia albo założyć aparat ortodontyczny. Nierzadko bruksizm ma podłoże psychiczne, wynika z nagromadzenia stresu, dlatego pomocniczo stosuje się na noc specjalne nakładki o działaniu relaksującym. Nieleczony bruksizm niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji w całym organizmie: bóle w obrębie żuchwy, głowy, karku czy pleców; pęknięcia szkliwa nazębnego, ubytki i nadwrażliwość zębów; a nawet okresowe zaburzenia wzroku i równowagi. Na blogu, którego adres zamieściłam powyżej, znajduje się kilka artykułów na ten temat. Jeśli chciałabyś skorzystać z konsultacji w naszym gabinecie, zadzwoń pod numer 12 415 86 69, znajdziemy dogodny termin, zdiagnozujemy problem i zaproponujemy adekwatne leczenie smile

Ekspert ArtDent s.c., ul. Opolska 37, 31-277 Kraków, tel. 12 415 86 69, email: artdent@artdent.krakow.pl

8

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Ja sobie zniszczyłam szkliwo przez kolczyka w języku .Do tego stopnia , że miałam leczenie kanałowe kilku zębów. Dentystka dała mi specjalny żel do nakładania na zęby , który odbuduje szkliwo i poprawi kondycję zębów smile

Jeśli męczysz się z cellulitem, zapraszam:

<a href="http://medicinemag.pl/endermologia-na-cellulit-zabiegi-na-cellulit/">lipomasaż - endermologia lpg</a>
smile

9

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Ja się na tym niestety kompletnie nie znam... Nie będę mógł w tym obszarze tematycznym pomóc...

Rzeczywistość jest zawsze tylko przynętą dla Nieznanego, którego śladem nie możemy zajść bardzo daleko