1 2018-02-07 09:34:02

Temat: Popękana powierzchnia zębów

Zauważyłam na zębach takie jakby ryski, wygląda jakby powierzchnia zęba popękała, jestem pewna ze nie miałam tego wczesniej, zauważyłabym. Nie boli ani nic, widac to tylko z bliska wiec ogólnie nie ma dramatu ale zastanawiam sie czy to normalne i czy nie wrózy kłopotów z zębami. Ktos miał cos podobnego i umie odpowiedziec co to jest i czy nalezy cos z tym zrobic?

2 2018-02-08 13:04:33

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Słusznie, że zauważasz takie symptomy i reagujesz. Na podstawie opisu wygląda to na uszkodzenie szkliwa, ale konkretną diagnozę będzie można postawić dopiero podczas wizyty w gabinecie. Charakterystyczne pęknięcia szkliwa mogą wynikać z uszkodzeń mechanicznych (np. zbyt intensywnego szczotkowania zębów czy używania nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji jamy ustnej); nierzadko przyczyną osłabienia szkliwa jest niewłaściwa dieta (nadmierne spożywanie słodyczy lub napojów gazowanych). Może się też zdarzyć, że szkliwo ucierpiało w wyniku zgrzytania lub zaciskania zębów - takie zjawisko zachodzi przede wszystkim nocą, przez co pacjent często nie zdaje sobie sprawy z jego występowania. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dentystą, ponieważ ząb pozbawiony szkliwa narażony jest na ścieranie, szkodliwe działanie temperatury oraz bakterie, sprzyjające rozwojowi próchnicy.

3 2018-02-09 10:57:26

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Tyle lat miałam spokój od dentystów i nagle taka historia. Ale co mi lekarz zrobi z tym uszkodzonym szkliwem? Da sie to jakos naprawic?

4 2018-02-12 11:34:47

Odp: Popękana powierzchnia zębów

tyle lat? to ty od lat nie byłas u dentysty? w takim razie trudno sie dziwic ze zaczynają sie problemy, podejrzewam ze znajdzie ci jeszcze pare ubytków które jeszcze nie bolą a juz sieją spustoszenie w twojej jamie ustnej, to naprawde niemądre żeby nie chodzic na kontrole

5 2018-02-15 08:51:24

Odp: Popękana powierzchnia zębów

W zależności od stopnia uszkodzenia szkliwa, można zastosować różne rozwiązania: od lakierowania, przez licówki aż po wypełnienie ubytków materiałem kompozytowym czy zastosowanie szyny relaksacyjnej. Warto powziąć działania profilaktyczne: udać się do profesjonalnej higienistki, która pokaże, w jaki sposób prawidłowo czyścić zęby i doradzi konkretne preparaty pielęgnacyjne. Unikajmy też zbyt dużych ilości owoców i słodkich soków - zawierają kwasy owocowe i naturalne cukry, uznawane za składniki diety, która sprzyja próchnicy. Więcej o produktach spożywczych, które mogą prowadzić do osłabienia szkliwa piszemy na naszym blogu: artdent.krakow.pl/dieta-prochnicotworcza-jakie-sa-jej-nastepstwa/.

6 Wczoraj 12:35:08

Odp: Popękana powierzchnia zębów

Mi mąz pare razy zwracał uwage ze własnie cos dziwnego robie ze szczęką w nocy, podobno słychac to tak ze przeszkadzało mu zasnąc jak sie obudził. Smiałam sie ze ma odwet za swoje chrapanie:) ale skoro piszecie ze to moze byc niebezpieczne dla zębow to chyba nie jest mi juz do śmiechu. Ja sobie z tego nie zdaje sprawy jak śpie więc jak mam przestac?