1

Temat: Endometrioza -wędrowanie śluzówki macicy

Endometrioza może rozwijać się bez żadnych objawów wiele miesięcy, a nawet lat.Endometrioza powstaje taki, że podczas miesiączki śluzówka się złuszcza i na ogół jest wydalana wraz z krwią menstruacyjną czasem jednak część krwi ze złuszczonymi fragmentami błony śluzowej macicy przedostaje się do jajowodów i wędruje sobie dalej po organizmie.  Komórki endometrium wrastają sobie wtedy w różne narządy i zachowują się tak samo jak błona śluzowa macicy - komórki cyklicznie rozrastają się , złuszczają i krwawią. Niestety strzępki nie są wydalane i zostają w miejscu tworzenia się śluzówki gdzie tworzą się guzki wypełnione tkanką i skrzepami krwi .Do najbardziej typowych objawów endometriozy należą :
bardzo silne bóle miesiączkowe już na kilka dni przed samą miesiączką; obfite i długie krwawienia miesięczne; plamienia między miesiączkami; ból podczas stosunku oraz oddawania moczu lub stolca - czasem może nawet pojawić się krew w moczu lub kale. Leczenie endometriozy zależy od stadium choroby - może być to leczenie środkami antykoncepcyjnymi lub laparoskopia.

2

Odp: Endometrioza -wędrowanie śluzówki macicy

Endometrioza to jedna z bardziej zagadkowych chorób spotykających kobiety. Wbrew pozorom nie jest ona jednak chorobą rzadką. Niestety, mimo takiego rozpowszechnienia, endometrioza nie zawsze rozpoznawana jest od początku dolegliwości. Powodem bywają dolegliwości, które są częste w grupie młodych, miesiączkujących kobiet. Bóle w okresie przedmiesiączkowym oraz podczas miesiączki są traktowane niemal jako zjawisko fizjologiczne, podejrzeń nie budzą też z reguły, uważane za wariant normy, nasilone krwawienia. Tymczasem ból w endometriozie wywołany jest nie tylko skurczami macicy i wydalaniem jej złuszczonej błony. Fragmenty endometrium o nieprawidłowym położeniu, krwawiąc wywołują ucisk i rozciąganie delikatnych ścian jajników, jajowodów czy w rzadszych przypadkach, jelit. Powtarzające się krwawienia, tworzenie skrzepów i torbieli, a także zrostów prowadzi do zaburzeń drożności jajowodów. Jest to bezpośrednia przyczyna trudności z zajściem w ciążę u pacjentek chorujących na endometriozę. Zabieg chirurgiczny usunięcia patologicznych tkanek lub w mniej zaawansowanych przypadkach, terapia hormonalna, dają szansę na wyleczenie endometriozy.

3

Odp: Endometrioza -wędrowanie śluzówki macicy

Przede wszystkim trzeba zawsze bardzo się zastanawiać nad każdą koniecznością jakiegokolwiek zabiegu wewnątrz jamy macicy. Zabieg łyżeczkowania, wyłuszczenia mięśniaków, laparoskopia czy nawet cesarka źle lub niedbale przeprowadzone przez lekarza mogą spowodować to, że jakiś odprysk komórek błony śluzowej macicy się przemieści i zaczniemy cierpieć na endometriozę. Także ostrożnie z tego typu badaniami i zawsze szukać dobrego lekarza !