1

Temat: Wrzody żołądka

Mam często ból brzucha po środku , poniżej mostka, nad pępkiem. To takie pieczenie i palenie jakby. Mam też niekiedy zgagę. Najbardziej ból nasila mi się po jedzeniu sad Czy mogę mieć wrzody żołądka ? Jakie badania powinnam wykonać ?

2

Odp: Wrzody żołądka

Palący ból w okolicach żołądka oraz epizody zgagi czy zarzucania treści pokarmowej do przełyku, może wskazywać na różne choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wrzody żołądka to tylko niektóre z nich. Te ubytki błony żołądka powstają zwykle pod wpływem jej przewlekłego zapalenia. Stosunkowo niedawno odkryto, że zapalenie wywołuje bakteria Helicobacter pylori, która zmienia pH żołądka na bardziej zasadowe. Pozbycie się bakterii, nawet u jej bezobjawowych nosicieli zmniejsza ryzyko zachorowania. Jeśli wrzody już powstaną, często ich pierwszym objawem jest ból nasilony szczególnie tuż przed posiłkami. Po jedzeniu, ból ma tendencje do ustępowania. Aby przekonać się, czy rzeczywiście chorujemy na chorobę wrzodową konieczne jest wykonanie gastroskopii. Objawy zgagi oraz bólu po jedzeniu częściej wskazują na dolegliwości refluksowe niż wrzodowe. Ich przyczyną mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu dolnych zwieraczy przełyku.