1

Temat: Domowe sposoby na upały

Ostatni kilka tygodni obfituje w upały. Co prawda jest to wymarzona pogoda wakacyjna, ale niestety dla mnie to koszmar. Podczas upałów strasznie się czuję - boli mnie głowa, jestem osłabiona, mam duszności. Wiem, że podczas upałów powinno się wypijać więcej wody, żeby nie odwodnić organizmu. Ja wypijam nawet ok. 3l dziennie w takie dni. Jak myślicie, czym mogą być spowodowane te objawy? Znacie jakieś domowe sposoby na przerwanie upalnych dni?

2

Odp: Domowe sposoby na upały

Znam kilka domowych sposobów na upały. Jeden z nich to zimny napar z pokrzywy i mięty. Zioła zalewamy wrzątkiem, zaparzamy ok. 10 min. Następnie czekamy do ostygnięcia. Możemy do niego dodać kilka kostek lodu. Popijamy go w ciągu dnia. Napar doskonale chłodzi organizm. W upalne dni unikaj natomiast mocnej kawy i alkoholi, smażonego mięsa. W zamian jedz dużo ogórków surowych, sałaty, pestek słonecznika, owoców i białego sera. Możesz również pić napoje mleczne, np. zsiadłe mleko, maślankę lub kefir. Oprócz tego kompoty - z rabarbaru, wiśni, jeżyn.

3

Odp: Domowe sposoby na upały

Aby zmniejszyć potliwość w takie dni, polecam kąpiel ziołową. 2 łyżki sproszkowanej kory dębowej i 2 korzenia arcydzięgla, 1 łyżkę liści orzecha i 3 liście mięty zagotować w 2 l wody. Po ok. 0,5 h przecedzić do wanny z letnią wodą. Taka kąpiel poprawia również samopoczucie.
Przyczyną złego samopoczucia i objawów, o których piszesz może być także zmiana ciśnienia podczas, gdy zaczyna się taka pogoda. Poza tym, podczas upałów oraz kiedy intensywnie się pocimy, ciśnienie krwi spada i może dojść do tzw. niedociśnienia. Można choć trochę je złagodzić pijąc duże ilości wody, najlepiej z dużą zawartością sodu.

4

Odp: Domowe sposoby na upały

Faktycznie w takie upały warto pić dużo wody, ja min. 2 litry wypijam, bo bez niej czuję się strasznie osłabiona

5

Odp: Domowe sposoby na upały

Warto tez wziąć taki chłodny prysznic, i pić dużo wody źródlanej, ja zaopatrzyłam się w większą ilość wody teraz akurat kupiłam Białowieski Zdrój, trzymam ją w lodówce, dodaję kilka plastrów cytryny i miętę, super orzeźwia.

6

Odp: Domowe sposoby na upały

Okres upałów mamy już za sobą i rozpocznie się zima, niestety dla mnie najgorsza pora roku sad Ja uwielbiam upały, mimo że też ciężko mi się oddycha jak z nieba leje się żar, ale jestem wtedy szczęśliwa, uśmiechnięta i chce mi się żyć. Wychodząc z domu nie zapominam o kremach z filtrem,  wodzie mineralnej, okularach przeciwsłonecznych. Krem do twarzy z filtrem 50 noszę przy sobie i kilka razy dziennie nakładam na twarz. W domu mam wiatrak, ale duży. Na klimatyzację się nie zdecydowałam, ponieważ nie jest zdrowa dla naszego organizmu, poza tym w pracy klima jest włączona cały czas, więc w domu trzeba od niej odpocząć.

7

Odp: Domowe sposoby na upały

Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów latem. Należy tylko pamiętać ze woda to czasem za mało. Przy intensywnym wysiłku fizycznym oraz w trakcie upałów w raz z wodą tracimy też mikro elementy. Niezbęde jest wtedy uzupełnianie płynów wieloelektrolitowych (izotonicznych) ponieważ braki tych składników mogą dać dość poważne objawy. Braki magnezu, sodu, potasu mogą doprowadzić do rżenia mięśni, kołatania serca, poczucia osłabienia, płyny takie zawieraja tez glukoze aby przywrócić nam energię do działania. Tylko należy pamiętać że maja to być napoje izotoniczne a nie energetyczne. Niestety te drugie moga powodować problemy ze zdrowiem,nawet do uszkodzenia wątroby.
Jeśli w ogóle nie pijamy takkich rzeczy to soki owocowe, owocowo warzywne są zawsze dobrym rozwiązaniem.

Odp: Domowe sposoby na upały

Wraz z potem usuwasz z organizmu wodę i sole mineralne. Dlatego nie unikaj soli - szczyptę rozpuszczaj w szklance wody lub dosalaj pożywienie. Wypijaj co najmniej 2 litry płynów dziennie. Może to być woda mineralna, soki, herbatki ziołowe lub owocowe. Podczas upałów lepiej unikaj alkoholu i kofeiny.