1

Temat: Żucie gumy a kamie n nazębny

Witam, w reklamach gum do żucia można usłyszeć, że żucie gumy jest zdrowe, ponieważ dzięki temu na zębach nie osadza się kamień nazębny. Czy jest to prawda? Czy faktycznie żucie gumy chroni przed kamieniem nazębnym?

2

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Rzeczywiście żucie gumy może być pomocne w profilaktyce kamienia nazębnego, np. w sytuacji, kiedy po spożytym posiłku nie mamy możliwości umycia zębów. Ale mówię tutaj o gumach bez zawartości cukru! Żucie gumy powoduje zwiększone wydzielanie śliny, która oczyszcza zęby z resztek pokarmowych. Nie należy jednak żuć gumy zbyt długo, tzn. ponad 10 minut, ponieważ dłuższe żucie gumy może spowodować ból stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście osoby noszące aparat ortodontyczny powinny unikać żucia gumy.

3

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Gumy pomagają utrzymać świeżość w jamie ustnej ale nie pozbywa kamienia na zębach.Aby pozbyć sie kamienia na zębach należy zgłosić sie do stomatologa.

4

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Witam, a ja ostatnio odkryłam gumy apidentic, które pomagają odświeżyć oddech ale przede wszystkim pomagają leczyć stany zapalne dziąseł. Czytałam o nich w Instyle. Jeśli chodzi o kamień, to zgadzam się z New member, że jedyną skuteczną metodą jest zabieg w gabinecie stomatologicznym.

5

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Jasne ;-) Wszystko te gumy normalnie robią ;-) Znajdź mi fachowca, który fakt częstego żucia gumy oceni pozytywnie.
Przecież guma zawiera cukier, a ten jakoś pozytywnie na zęby nie wpływa, co nie?

6

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Jagoda napisał/a:

Witam, w reklamach gum do żucia można usłyszeć, że żucie gumy jest zdrowe, ponieważ dzięki temu na zębach nie osadza się kamień nazębny. Czy jest to prawda? Czy faktycznie żucie gumy chroni przed kamieniem nazębnym?

Guma raczej usuwa w pewnym stopniu resztki jedzenia. I tak jak tu piszecie, jedyna rada na kamień to wizyta w gabinecie stomatologicznym.

7

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Nie sądzę. Bardziej tutaj chodzi o dobre szczotkowanie - metodą wymiatania. Dużo daje pasta ajona, miękkie szczoteczki, ale również ta szczoteczka powinna być odpowiednio często wymieniana. O ile zadbacie o te kwestie to wszystko powinno być w najlepszym porządku.

8

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Dobre ;-) Myję po prostu dobra pastą bez fluoru, często zmieniam szczoteczkę i jakiekolwiek problemy z tego względu się nie pojawiają, tak więc wielka prośba - nie wciskajcie takich bzdur. Wystarczy zaangażowanie w podstawowym zakresie w higienę i tyle.

9

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Dobre podejście do higieny robi swoje, ale też nie oczekujcie od razu cudów. Zanim udało się mocno odmienić zęby minął u mnie czas. Wystarczy dobra pasta np. ajona i będzie lepiej - koniecznie bez fluoru.
Guma? Nie żartujecie...

10

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Szczotkuj systematycznie metodą wymiatania, wszystko powinno wyglądać dużo lepiej i powiedzmy, że dzieki temu zęby mam zdecydowanie zdrowe.
Doprowadzenie zębów do normalności musi trwać. Stopniowo daje poprawę, ale tak również udało się uzyskać sporą zmianę. Na pewno nic od razu, tutaj istotnych elementów jest sporo.

11

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

Jaka to metoda wymiatania?

12

Odp: Żucie gumy a kamie n nazębny

niestety w reklamach nie mówią wszystkiego.. gumy mogą mieć bardzo zły wpływ na zęby, mogą powodować przerost szczęki np. albo burksizm, czyli zgrzytanie zębami