1

Temat: Zespół jelita wrażliwego ?

Moim problemem są od pewnego czasu biegunki i zaparcia na przemian. Cokolwiek zjem finał jest taki sam - biegunka. A potem ... zaparcie. Można oszaleć. Do tego jestem pobudzona, mam wzdęcia często, a w moim stolcu wyraźnie widać śluz. Na szczęście nie mam krwi. Tylko ten śluz. Czy to może być zespół jelita wrażliwego ? Na czym polega ta choroba i jak ją leczyć ?

2

Odp: Zespół jelita wrażliwego ?

Zespół jelita drażliwego to choroba czynnościowa układu pokarmowego. Oznacza to, że na jej przyczynę nie składają się żadne wady w budowie jelit, ani też w wydzielaniu enzymów trawiennych. Zaburzenia gastryczne wywołane są zaburzeniem pracy jelit o nieznanej dotąd etiologii. Diagnozę jelito nadwrażliwe stawia się po wykluczeniu innych, uchwytnych zmian chorobowych. Nawracające na przemian biegunki i zaparcia mogą być spowodowane chorobami zapalnymi jelit. U młodych osób może to być choroba Leśniowskiego- Crohna, w starszym wieku częściej występuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zaburzenia wypróżniania mogą też wynikać z nieprawidłowo dobranej diety. Inną przyczyną są alergie pokarmowe oraz nietolerancja niektórych składników, najczęściej laktozy- cukru mlecznego. Pewne rozpoznanie może być postawione tylko w gabinecie lekarza gastrologa, po wykonaniu koniecznych badań. Nie należy lekceważyć naprzemiennych biegunek i zaparć, zwłaszcza jeśli towarzyszą im domieszki śluzu lub krwi w stolcu.