1

Temat: Uchyłki jelita - na czym to polega ?

Mam krwawienia podczas oddawania stolca i lekarz podejrzewa uchyłki jelita sad Niestety nie wytłumaczył mi dokładnie, albo ze stresu nie zrozumiałam na czym ta choroba polega i z czym się wiąże. Za kilka dni mam kolanoskopię i będę wiedzieć jaki jest stan tych uchyłków. Ale z czego takie uchyłki się biorą , ze zlej diety ? Czy to jakieś wady anatomiczne ? Jakie mogą być też konsekwencje uchyłków jelit ?

2

Odp: Uchyłki jelita - na czym to polega ?

Uchyłki jelit mogą powodować domieszkę krwi w stolcu. Nie jest to jednak najczęstszy objaw uchyłków. Choroba uchyłkowa to typowa dolegliwość populacji w krajach rozwiniętych. Praktycznie nie zdarza się w państwach Trzeciego Świata. Takie rozmieszczenie zachorowań wskazywało na udział diety w powstawaniu uchyłków i podejrzenie te zostały potwierdzone. Dieta uboga w błonnik i włókna roślinne prowadzi do zaparć i zmniejszonej masy stolca. Nadmierne skurcze jelit wywołane tym stanem oraz zwiększone ciśnienie w jelitach, z czasem mogą prowadzić do uwypukleń błony śluzowej i powstawania uchyłków. Umiejscawiają się one głównie w jelicie grubym, nigdy nie obejmują odbytnicy. U większości osób nie dają żadnych objawów, a wykrywane są przypadkowo w czasie innych badań obrazowych jelit. Co dziesiąta osoba chorująca na uchyłkowość jelit może mieć jej objawy, głównie bóle, zmianę rytmu wypróżnień, zaparcia, wzdęcia i inne dolegliwości gastryczne. Uchyłki mogą też ulec zapaleniu, co jest stanem wymagającym leczenia antybiotykami.