1

Temat: Sposób na zimne stopy i dłonie

Nawet w letnie, nieco chłodniejsze dni ciągle marzną mi stopy i dłonie. Ciągle ubieram skarpety, gdy mogę, okrywam stopy kocem. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to oznaka jakiejś choroby? Jak mogę temu zaradzić?

2

Odp: Sposób na zimne stopy i dłonie

Dłonie i stopy marzną nam najszybciej, ponieważ są niemal pozbawione tkanki tłuszczowej, której jednym z zadań jest ochrona przed zimnem. Ponadto, w stopach i dłoniach znajdują się bardzo drobne naczynka krwionośne, które są rozmieszczone tuż pod powierzchnią skóry. Gdy temperatura spada, naczynka te nadmiernie się kurczą, co sprawia, że zaburzony zostaje wtedy przepływ krwi. To właśnie powoduje, że kończyna zaczyna się powoli wyziębiać. Jednak u niektórych osób stopy i dłonie są zimne bez względu na warunki atmosferyczne. Może być to spowodowane poprzez zaburzenia krążenia, zmiany stężenia hormonów przed miesiączką, odchudzanie  albo chorobę Raynauda (napadowy skurcz tętnic). Bez względu na przyczynę, istnieje kilka sposobów, które pomagają łagodzić te dolegliwości. Po pierwsze - więcej ruchu. Codziennie min. 15 minut ruchu usprawnia krążenie krwi i pracę serca. Radzę ograniczyć spożycie kawy i alkoholu, a także ilość papierosów - zaburzają krążenie krwi. Możesz także dwa razy dziennie pić herbatki ziołowe z miłorzębu lub głogu. Napary takie pij jak najcieplejsze.