1 2012-02-21 19:54:48

Temat: Częste biegunki

Mam bardzo stresującą pracę, podyplomowe studia , dom na głowie i to wszystko chyba wpędziło mnie w mega stres, który owocuje od kilu tygodni wieloma biegunkami. Nic poza tym mi nie dolega, robiłam nawet badania i są ok, ale boję się, że się odwodnię albo coś. Jak zapobiegać takim nawracającym biegunom ? Jakie zioła, leki polecacie ?

2 2012-02-23 14:14:40

Odp: Częste biegunki

Nawracające biegunki mogą być symptomem wielu schorzeń. Najczęściej rozwolnienia wywołują zatrucia pokarmowe bakteriami o szczególnym powinowactwie do ściany jelit. W tym przypadku jednak, częste biegunki mogą być związane z zespołem drażliwego jelita. Aby jednak prawidłowo postawić rozpoznanie ważne jest poznanie innych okoliczności choroby. Czy biegunkom towarzyszą bóle brzucha? Czy poza biegunkami zdarzają się nudności i wymioty? Czy brzuch jest pełny, wzdęty i pełen gazów? Czy w przeszłości zdarzały się podobne reakcje w odpowiedzi na stres? Czy ktoś w najbliższej rodzinie choruje na choroby zapalne jelit ( choroba Leśniowskiego- Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Wszystkie te pytania wymagają weryfikacji u lekarza gastrologa. Przedłużająca się biegunka może powodować zaburzenia elektrolitowe, groźne zwłaszcza dla serca i układu nerwowego oraz niedobory witaminowe. Objawowo, aby nie dopuścić do odwodnienia można stosować dostępne w aptece preparaty elektrolitowe, na przykład Orsalit, Floridral.

3 2012-05-29 19:45:27

Mi przy częstych biegunkach pomogło stosowanie probiotyków. Stosowałam Lactoral przez ok 3 tyg i teraz jest znacznie lepiej. Twoje biegunki mogą być spowodowane zaburzeniami flory bakteryjnej jelit i stąd taka reakcja.  Jeśli dużo się stresujesz to może warto też jakieś ziółka uspakajające pić.

4 2012-07-09 09:31:44

Powtarzające się biegunki mogą świadczyć o wielu różnych chorobach. Czasem biegunka związana jest ze stresem i zbyt szybkim tempem życia albo różnymi innymi obciążeniami psychicznymi, lękami, frustracjami itd. W takim przypadku trzeba się zastanowić - co nas tak stresuje. Pomaga też rumianek, aromaterapia- lawenda.  Powtarzające się biegunki gdzie mamy też wzdęcia, pełność może świadczyć o chorobach jelita np jelito drażliwe ma takie objawy.  A biegunki z bólami brzucha, żołądka to może być z kolei początek jakiegoś zakażenia wirusowego.