1 2012-02-21 20:01:15

Temat: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Witam serdecznie. Czeka mnie wyrwanie ósemek. Bardzo się boje - bo aż dwóch na raz, popsutych na dole. Czy wyrywanie ósemek wiąże się z jakimś ryzykiem dla zdrowia czy nawet życia pacjentów ? Słyszałam, że czasem dzieją się różne rzeczy , kiedy ósemki są wyrywane.

2 2012-02-23 14:06:37

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

W stomatologii unika się zwykle usuwania zdrowych zębów. Do niedawna metodą tą posługiwała się ortodoncja podczas przygotowań do założenia aparatu. Dziś coraz częściej wybiera się raczej mniej inwazyjne metody, próbując oszczędzać zdrowe zęby. Wyjątkiem od tej reguły są ósemki, zwane często zębami mądrości. Są to dodatkowe zęby, pojawiające się zwykle po 18, a nawet p 20 roku życia. Ich wyrzynanie się może powodować znaczne dolegliwości bólowe, obrzęk dziąseł, a nawet gorączkę. Nie u wszystkich ósemki pojawią się, a ich brak nie jest powodem do niepokoju. U części z nas ósemki pojawiają się tylko częściowo, jako zęby szczątkowe. Usunięcie takich zębów jest często konieczne ze wzgledów higienicznych- w niefunkcjonalnych zębach gromadzą się często resztki jedzenia, powodując stany zapalne. Wyrzynające się ósemki mogą również zmienić kształt uzębienia i spowodować skrzywienie już istniejących zębów. Usunięcie ósemek, nawet metodą chirurgiczną nie jest obarczone wysokim ryzykiem powikłań. Dolegliwości bólowe po zabiegu dobrze łagodzą preparaty przeciwbólowe zawierające kodeinę, na przykład Solpadeine, Antidol.

3 2012-06-21 21:35:46

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Myślę, że wszystko zależy od stomatologa, który wykonuje zabieg. Ja miałam dwa razy wizytę na wyrwanie ósemek. W sumie cztery mam wyrwane. Po każdym zabiegu byłam troszkę napuchnięta i obolała, ale to szybko mijało, więc złych doświadczeń nie mam.

4 2012-10-20 18:54:58

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Moja dentystka uważa, że nie ma potrzeby wyrywania ósemek, bo w niczym nam nie przeszkadzają.  Moje niestety ciągle się psują i muszę je leczyć. Zaczynam podejrzewać, że mówi tak, bo ma na tym niezły interes. Gorzej z moim portfelem. Chyba czas zmienić stomatologa.

5 2017-05-30 13:08:12

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

no to jak się psują to jaki jest sens, wkońcu dojdzie do zapalenia, ropnia czy innego  nieszczęścia, koniecznie zmień dentystę

6 2017-06-01 07:20:30

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

a wiecie co robi dentysta pedofil?
Wyrywa ósemki big_smile

7 2017-07-20 14:02:07

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

jesli się psują to warto je wyrwać, inaczej będą ropieć i będzie jeszcze gorzej, na pewno warto udać się do chirurga szczękowego nie do stomatologa, bo to nie specjalista od tego, powiklania moga się pojawić przy niewprawnym wyrywaniu, np. pozostawiona torebka zębowa, czy uszkodzona zatoka

8 2017-09-12 13:10:35

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Dlatego nawet w przypadku (z pozoru) tak prostego zabiegu jakim jest wyrwanie zęba, warto jest udać się do naprawdę dobrych i sprawdzonych dentystów. Ja regularnie odwiedzam gabinet M.Dent w Olsztynie (może komuś przyda się strona http://m.dent.olsztyn.pl/), by stale mieć pod kontrolą stan zębów i miałam okazję wyrywać zepsutego zęba. Dzięki doświadczeniu i umiejętnościom dentystów wszystko skończyło się dobrze, bez jakichkolwiek powikłań.

Ostatnio edytowany przez amber (2017-09-12 13:11:34)

9 2018-10-24 06:20:33

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

No coż. MOże być kilka konsekwencji zabiegu

Ból - najlepiej jest opanować to lekami przeciwbólowymi
Obrzęk -  tutaj pomoze dobrze zimny okład do policzka
Oraz szczękościsk

W sytuacji kiedy zab jest umiejscowiony trudno albo głęboko, najlepiej jest zastosować usuwanie chirurgiczne. Jest ono o wiele bardziej skutecznie niż usuwanie zebów za pomocą tradycyjnych szczypiec.

Zerknijcie sobie tutaj
https://zdrowie.tvn.pl/a/usuwanie-wyryw … ciu-osemki

Na stronie jest opisane w jaki sposob radzić sobie z przykrymi konsekwencjami zabiegu.

Ostatnio edytowany przez Marzenka (2018-10-24 06:20:53)

10 2018-11-06 11:08:13

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

No zdecydowanie wyrywanie ósemek to nie jest coś, co chciałoby się życzyć komukolwiek. Wręcz przeciwnie.
Ale głównie jest to ból, obrzęk i szczękościsk. Pierwsze dwa to leki i zimne okłady. Przy trzecim warto mieć coś, co by ochroniło resztę uzębienia (chociażby guma do żucia).

11 2018-11-26 09:32:35

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Mnie jakoś nie przeraża wizja wyrwania ósemek, mam jedną, która rośnie mi krzywo, ale jak na razie nie przeszkadza mi w jedzeniu czy normalnym funkcjonowaniu, więc zostaje ze mną big_smile Niby to zęby mądrości a rosną jak głupie big_smile

12 2018-11-26 14:16:01

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Wyrywanie ósemek jest praktycznie bezbolesne, a jeśli ósemka rośnie prawidłowo, nie powinno być żadnych powikłań. Gorzej, kiedy ząb rośnie krzywo albo nie jest do końca wyrżnięty - wtedy trzeba zgłosić się do chirurga stomatologicznego, nie do zwykłego dentysty! Taki specjalista właściwie wykona zabieg i nie będą Ci grozić żadne konsekwencje. Bólu i opuchlizny raczej nie unikniesz, ale poza tym nie ma się czego obawiać. Skoro Twoje ósemki są zepsute, lepiej jak jak najszybciej się nimi zajmij, zanim doprowadzą do innych dolegliwości.

13 2019-02-14 18:52:54

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Moim jedynym powikłaniem po usunięciu wszystkich 4 ósemek były afty. Nie wiem skąd mi się wzięły, podobno mogłam jeszcze mając znieczulenie przygryzać policzki i widocznie tego nie czułam. Na szczęście udało mi się szybko ich pozbyć. Stosowałam dologel miejscowo przez kilka dni, szybko przestało mnie boleć i zagoiło się.

14 Wczoraj 12:47:13

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

mój mąż  przy ósemkach to chodził spuchnięty, ale jak mu wyrwano to już powoli robiło mu się lepiej. dużo lodu i odpoczynku wtedy smile

15 Dzisiaj 08:30:29

Odp: Wyrwanie ósemek - konsekwencje

Dwie na raz, i po dwóch różnych stronach szczęki?? Trochę niemożliwe, bo mało który lekarz znieczuli Ci całą dolną szczękę - możesz się okropnie pogryźć i raczej się tego nie praktykuje. Upewnij się jeszcze, bo wygląda to podejrzanie.

Samego wyrywania się nie bój. Miałam usuwaną chirurgicznie 6, i nie bolało wcale smile zero opuchlizny. Jak będziesz przestrzegała zasad, o których na pewno poinformuję cię dentysta, to będzie dobrze.