1

Temat: Ednometrioza ?

Od pewnego czasu podczas całego okresu towarzyszy mi bardzo silny ból, ból narasta do czasu ustąpienia krwawienia miesiączkowego. Kiedyś tego nie miałam, teraz od kilku lat - ten ból to niestety norma. Czy może być to objaw endometriozy ? Jak to zbadać ?

2

Odp: Ednometrioza ?

Endometrioza bardzo często objawia się nasilonymi bólami miesiączkowymi. Bóle te są szczególnie silnie w pierwszych dniach menstruacji i stopniowo słabną. Drugim najczęstszym objawem endometriozy są bardzo silne krwawienia miesiączkowe. Oczywiście dotkliwe bóle i duża utrata krwi mogą być wariantem normy. Aby zdiagnozować endometriozę, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Jedynym niezawodnym sposobem potwierdzenia schorzenia jest laparoskopia. Jest to jednak metoda inwazyjna i skomplikowana. Dlatego obecnie laparoskopię traktuje się jako ostateczny sposób potwierdzenia, przy wyczerpaniu innych możliwości diagnostycznych. Bardzo ważną część rozpoznania choroby stanowi dokładny wywiad ginekologiczny. Podanie wszystkich szczegółów objawów oraz precyzyjne odpowiadanie na pytania lekarza pozwala często z dużą dozą pewności potwierdzić lub wykluczyć schorzenie. W razie wątpliwości wykonuje się również USG jamy brzusznej, rezonans magnetyczny czy test markera CA-125. Marker ten jednak być podwyższony również w wielu innych schorzeniach poza endometriozą.

3

Odp: Ednometrioza ?

Mam podobne problemy podczas miesiączki. Pierwsze trzy dni są koszmarne, po prostu zwijam się z bólu. Też się obawiałam endometriozy, ale ginekolog zrobił mi wszystkie badania i ją wykluczył. Taka moja uroda, że muszę trochę pocierpieć podczas miesiączki sad

Odp: Ednometrioza ?

Endometrioza charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Komórki te przypominają budową komórki znajdujące się wewnątrz jamy i wykazują aktywność wydzielniczą. Reagują one na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, czego następstwem jest przewlekła reakcja zapalna. W procesie tym dochodzi do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków, zapalenia, tworzenia się blizn i zrostów oraz zmiany stosunków anatomicznych narządów w miednicy mniejszej.
Najczęstszym objawem endometriozy jest ból zlokalizowany w miednicy małej. Kobiety mogą skarżyć się na bolesne miesiączkowanie,ból w czasie oddawania moczu i stolca, bóle brzucha i w krzyżu oraz przewlekły ból w miednicy.