1 2012-08-14 15:30:14

Temat: Genetyczne choroby tarczycy

W mojej rodzinie choroby tarczycy to nie żadna nowośc. Moja mama, babcia, ciocie, wszystkie miały  z tym do czynienia i wszystkim wycięto jakąs część tarczycy  z powodu guzów. Raz zastanawiałam się czy te ich choroby to nie przypadkiem efekt zakażenia po wybuchu reaktora w Czarnobylu. Podobno podawano im wtedy jod. Ale wiadomo jak to kiedyś było, wszystkie choroby mogły wyjść dopiero po latach. Ale przez to nie mam teraz pewności, czy i u mnie nie pojawią się guzy. Czasami odczuwam napady gorącą i nie mam pojęcia czy jest między tym jakiś związek?

2 2012-11-07 12:17:15

Odp: Genetyczne choroby tarczycy

Mogło to mieć rzeczywiście jakiś wpływ na tarczycę. Z reszta na inne organy pewnie tez. Ta chmura radioaktywna przeszła po wybuchu praktycznie przez całą Polskę. Polski rząd dość szybko zareagował wtedy, aby podać obywatelom jod. Około 95% dzieci miało podany wtedy płyn Lugola, czyli właśnie stabilny jod. Gdzies jednak wyczytałam, że według badań, nie wzrosła w Polsce zachorowalność na raka tarczycy. Zaobserwowano to jednak w szczególności na Białorusi i w mniejszym stopniu na Ukrainie i w Rosji. Możnaby spekulować, czy miało to rzeczywiście znaczący wpływ czy nie.

3 2013-03-04 21:53:28

Odp: Genetyczne choroby tarczycy

Nigdzie nie znalazłam informacji, żeby choroby tarczycy były dziedziczne (czytalam ze w genach mozna jednak przekazac tzw. "wole"), natomiast czytałam, że istnieje genetycznie uwarunkowana skłonność do zachorowań- to jednak nie to samo. Częściej problemy z tarczyca mają kobiety niż mężczyźni. Jeżeli masz jakieś podejrzenia odnośnie twojej tarczycy to najlepiej jest udać się do endokrynologa (skierowanie wypisuje lekarz pierwszego kontaktu). Jeśli endokrynolog dojdzie do wniosku, ze s twoja tarczycą może być coś nie tak to zleci Ci wykonanie badań krwi- na poziom hormonu TSH. Jeżeli poziom tego hormonu jest podwyższony,  oznacza to niedoczynnośc tarczycy. Gdy poziom będzie zbyt niski- nadczynność tarczycy.

4 2018-12-24 13:29:08

Odp: Genetyczne choroby tarczycy

Popytajcie znajomych w tej materii. Na pewno będą w stanie pomóc.