1

Temat: Skąd się biorą czerwone plamy na twarzy?

Zauważyłam, że u mojej koleżanki pojawiły się na twarzy czerwone plamy. Niezręcznie było mi za pytać ją wprost, zwłaszcza, że nie jest to jakaś bliska moja koleżanka, ale przyznaję, że temat mnie zainteresował. Jaka może być przyczyna pojawienia się takich plam? Czy jest to defekt wyłącznie kosmetyczny, czy tej ma jakieś głębsze podłoże?

2

Odp: Skąd się biorą czerwone plamy na twarzy?

Przyczyną powstawania czerwonych plam na skórze twarzy może być łojotokowe zapalenie skóry. Zwykle pojawia się na czole, przy skroniach, za uszami, a także w okolicy nosa. Najpierw pojawiają się czerwone, wyraźne plamy, a po czasie skóra zaczyna się łuszczyć. Zmianom towarzyszy też uporczywe swędzenie i pieczenie.  Nie jest to groźna choroba, ale jest uciążliwa, nawracająca, po prostu są osoby, które mają do niej predyspozycje i jeśli raz wystąpi, to prawdopodobnie będzie im już towarzyszyć.

3

Odp: Skąd się biorą czerwone plamy na twarzy?

Czy taką łuszczycę można leczyć czy po prostu należy przyzwyczaić się, że taka już jest nasza hmmm... wątpliwa w tym przypadku, uroda?

4

Odp: Skąd się biorą czerwone plamy na twarzy?

Oczywiście, że można leczyć, ale jest to czasochłonne i trudne. Kluczowym elementem leczenia jest ograniczenie (w jak największym stopniu) wydzielania łoju - tu warto używać odpowiednich, odtłuszczających kosmetyków, zwłaszcza do mycia skóry. Poza tym należy stosować środki przeciwgrzybiczne (odpowiednio dobrane i zapisane przez dermatologa), które likwidują na skórze drobnoustroje. Warto przy tym zauważyć, że oprócz samego leczenia zmian trzeba też zaaplikować środki, których celem jest zabezpieczenie skóry przed nawrotem choroby, jak choćby szampony przeciwgrzybiczne, w przeciwnym razie proces ten zwykle okazuje się krótkotrwały i nieefektywny. A jeśli i to wszystko razem nie poskutkuje, to jest jeszcze nadzieja w lekach doustnych.

5

Odp: Skąd się biorą czerwone plamy na twarzy?

Jak byłam w liceum to miałam taką koleżanke która zawsze miała duże czerwone plamy na twarzy. Robiły sie jeszcze bardziej czerwone jak sie denerwowała oczywiście. Kiedyś ktoś zapytał o co chodzi i okazało sie że ma przewlekłe zapalenie mieszków włosowych. Moze to to? Z drugiej strony czerwone plamy mogą też oznaczać jakiś rodzaj liszajca. Wtedy chociaż leczenie jest proste. Spotkałam sie też z osobami którym pojawiały sie na twarzy czerwone plamy pod wpływem stresu i emocji, pozostawały przez jakiś czas a potem samoistnie znikały. W sumie po takim opisie to ciężko powiedzieć jaka jest przyczyna czy też rodzaj plam u tej koleżanki.

6

Odp: Skąd się biorą czerwone plamy na twarzy?

Witam, dziękuje "Lidzia", że napisałaś o tym. Tez miałam koleżankę, u której pojawiały się plamy w stresującej sytuacji. Myślałam, że to podświadomie wychodziło jej zdenerwowanie. Czerwone plamy może to być rumień, liszaj albo AZS. Pozdrawiam