1 2012-09-03 13:46:48

Temat: Na czym polega badanie dermatoskopem?

W związku z tym, że po lecie i nadmiernym opalaniu na skórze pleców pojawiły mi się nowe znamiona, moja pani doktor skierowała mnie na badanie dermatoskopem. Jak to badanie wygląda, czy jest bolesne lub w jakiś sposób nieprzyjemne? Muszę się do niego jakoś specjalnie przygotować?

2 2012-09-03 15:05:27

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

Badanie dermatoskopem jest badaniem, które bez pobierania wycinków tkanki pozwala ocenić czy dana zmiana barwnikowa jest dla pacjenta groźna, czy też nie, czyli czy jest łagodna, podejrzana, czy też złośliwa. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne, bezbolesne, nie jest też nieprzyjemne, trwa zaledwie kilka minut.

Dermatoskop jest niewielkim, podobnym do mikroskopu, urządzeniem, które łączy w sobie lupę (o powiększeniu dziesięcio lub nawet dwudziestokrotnym) z wystandaryzowanym źródłem światła, co pozwala lekarzowi uzyskać obraz zmiany, a następnie go ocenić. Ocenę taką wykonuje się w oparciu o szereg kryteriów, z których podstawowe to: asymetria zmiany, jej brzegi, kolory i inne struktury - są to tzw. dermatoskopowe zasady ABCD.

Badanie dermatoskopowe jest badaniem wstępnym, bowiem tylko badanie histopatologiczne pozwala na ostateczne rozpoznanie rodzaju zmiany barwnikowej, przy czym ma szczególne znaczenie w diagnostyce czerniaka złośliwego.

3 2013-01-20 23:00:52

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

W jakich sytuacjach można dostać skierowanie na takie badanie? Czy to dotyczy tylko zmian skórnych takich jak znamiona, plamy na skórze?

4 2013-07-26 14:17:27

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

Ja mogę polecić wideodermatoskopię. Polega na tym samym co dermatoskopia, ale badanie jest widoczne na ekranie komputera i jest bardziej precyzyjne. Ja robiłam badanie w Melitusie w Warszawie. Trwało ok. 15 min. Jest przyjemne i i bezbolesne, a wynik badania dostajemy od razu smile Nie potrzebowałam skierowania, natomiast byłam na konsultacji u dermatologa.

5 2013-07-27 12:37:04

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

Wideodermatoskopia? Pierwszy raz słyszę ale poczytałam i faktycznie może być to bardziej wydaje się to ciekawszym wyjściem. Rozumiem, że pierwsze należy pójść do swojego dermatologa? Piszesz, że nie potrzebowałaś skierowania. Tak po prostu dostałaś się na to badanie?

6 2013-07-29 15:43:38

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

Dermatolog zlecił mi wideodermatoskopię, ale że to prywatna lecznica, to nie potrzebowałam skierowania. Myślę, że nawet bez konsultacji z dermatologiem można się zapisać na to badanie. naprawdę polecam badanie smile Mi wiele wyjaśniło jeśli chodzi o znamiona

7 2013-10-14 10:31:12

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

JoannoG dziękuję Ci za polecenie wideodermatoskopii!:) Bardzo mi pomogło wyjaśnić wiele rzeczy o znamionach.

8 2014-06-27 10:40:52

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

w takim badaniu nie ma nic inwazyjnego:) ja (niestety mam sklonnosci genetyczne to powstawania róznych dziwnych rzeczy:( wiec robie sobie jak tylko zobacze jakas dzwna zmiane skórze, oczywiscie prywatnie bo panstwowo to nie chce mi sie czekac, dobry sprzet i specjalistow maja w klinice medycyna urody w wawie (jesli ktos szuka sprawdzonego miejsca)

9 2014-08-02 22:26:35

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

Badanie dermatoskopowe jest to bezinwazyjne badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie skóry. Ma ocenić czy badana struktura jest zmianą barwnikową (melanocytową), a jeśli tak - czy jest łagodna, czy złośliwa. Wstępną diagnostykę znamion barwnikowych powinniśmy przeprowadzać sami. Obecność takich objawów jak powiększenie znamienia, zmiana kształtu, koloru, obecność zaczerwienienia, sączenia czy też swędzenie w obrębie zmiany powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u dermatologa.

Ostatnio edytowany przez Specjalista Aspazji (2014-08-02 22:27:39)

10 2014-08-04 12:50:25

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

Dermatoskopia to nic strasznego :-) Ja osobiście strasznie bałam się tych badań, ale okazało się, że nie taki wilk straszny jak go malują! Byłam w warszawskiej Lecznicy Melitus i tam mnie kompleksowo przebadano. Pani doktor miała możliwość przebadania WSZYSTKICH ZNAMION, jakie mam na ciele. Kilka było naprawdę niepokojących, ale po ponownych badaniach wiem, że wszystko jest ok! Naprawdę polecam :-)

11 2018-08-20 08:29:24

Odp: Na czym polega badanie dermatoskopem?

Ja badanie DERMATOSKOPI robiłam w Centrum Dermatologii, Kosmetyki i Medycyny Estetycznej Derkomed (miejscowość Tarnowskie Góry ). Dzięki temu mogłam sprawdzić wiele zmian skórnych, które już od bardzo dawna mnie niepokoiły. Serdecznie polecam!