1

Temat: Pękające naczynka w oku

Zauważyłam, że mojemu dorastającemu synowi od czasu do czasu pojawia się pajęczynka pękniętych czerwonych naczynek na białku oka. Co może być tego przyczyną? Czy można im w jakiś sposób zapobiegać?

2

Odp: Pękające naczynka w oku

Co prawda rzadko, ale zdarzają się skłonności genetyczne do pojawiania się pękających naczynek krwionośnych oczu - u takich osób pajączki będą się niestety pojawiały bez specjalnego powodu. Zwykle jednak opisany przez Ciebie problem, to nie tylko defekt natury estetycznej. Przyczyną jego pojawienia się może być wielogodzinna praca na komputerze, czytanie przy złym oświetleniu, brak snu lub zmęczenie - w takich przypadkach przeważnie wystarczy tylko dłuższy odpoczynek, ewentualnie zaaplikowanie dobrych kropli do oczu. Jeśli jednak u źródła problemu nie leży żadna z wymienionych przyczyn, jak również nie udaje nam się go zlikwidować żadnymi doraźnymi metodami, to powodem może być nadmierne obciążenie oczu lub zupełnie innego rodzaju kłopoty zdrowotne - w takiej sytuacji niezbędna jest już wizyta u okulisty, który znajdzie przyczynę dolegliwości.
Okulista na początek na pewno weźmie pod uwagę możliwość infekcji oczu (w tym zapalenia spojówek) lub alergii, w następnej kolejności poważniejsze schorzenia typu nadciśnienie tętnicze oraz nadciśnienie w gałce ocznej, cukrzycę i miażdżycę. Czasem zaczerwienione gałki oczne bywają efektem niedoboru witaminy A - tu jednak pojawia się równocześnie światłowstręt, pogorszenie widzenia po zmroku, mniejsze wydzielanie łez, suchość spojówek oraz ich zapalenie.

3

Odp: Pękające naczynka w oku

Czasem tego typu zaczerwienienie oczy może się wiązać z chorymi zatokami jak tam miałam przez długi czas brałam rożne krople itd. a okazało się że to zatoki są winowajcą ...

4

Odp: Pękające naczynka w oku

U mojego męża pękające naczynka w oczach pojawiają się gdy jest niewyspany, gdy zbyt długo pracuje przy komputerze, również zmiana klimatu często wywołuje u niego ten problem. Ma to od dziecka i póki co okuliści rozkładają ręce i nie potrafią mu pomóc. Twierdzą, że to problem genetyczny.