1 2012-09-08 17:47:23

Temat: Natrętne myśli

Dosyć często w mojej głowie rodzą się myśli, od których zupełnie nie potrafię się uwolnić. Czasem wynikają z jakiegoś irracjonalnego lęku o męża lub dzieci, czasem związane są z pracą, czasem  z moim zdrowiem. Najtrudniejsze jest to, że te czarne myśli nie mają przełożenia na rzeczywistość, ale wynikający z nich podświadomy strach mnie zwyczajnie paraliżuje. Czy można sobie z tym w jakiś sposób poradzić?

2 2012-09-08 21:04:31

Odp: Natrętne myśli

Problem, który opisujesz dosyć często łączy się z depresją, kiedy to uporczywie dopadają nas takie właśnie fatalistyczne (czyli o negatywnym zabarwieniu) myśli, od których nie potrafimy się uwolnić. Co więcej, myśli te powracają niezależnie od naszej woli, dotyczą różnego rodzaju problemów, zmartwień i w rezultacie same stają się przyczyną zmartwienia. Taka myśl często towarzyszy nam niemal bez przerwy i choć zwykle wydaje się być irracjonalna (czyli pozbawiona realnych przesłanek), to jednak mamy wrażenie, że nas zdominowała - to wtedy mówimy, że nie potrafimy się na niczym innym skupić lub znaleźć sobie miejsca.   

Natrętne myśli są przy nas również w sytuacji, kiedy mamy do rozwiązania jakiś ważny problem - wówczas wracamy do niego tak uporyczwie, aż znajdziemy jakieś satysfakcjonujące rozwiązanie.

Przeczytałam gdzieś, że z pierwszym typem ruminacji (tzw. ,,przeżuwania" natrętnie powracających myśli) możemy poradzić sobie właśnie w ten sposób, że nasze myśli skierujemy na realne rozwiązanie problemu. W ten sposób następuje skupianie uwagi na tym, co prowadzi do poprawy naszego samopoczucia, nie zaś na tym, co stanowi problem, a tym samym samopoczucie to pogarsza.

Ostatnio edytowany przez Priscilla (2012-09-08 21:11:56)

3 2012-09-08 21:57:40

Odp: Natrętne myśli

Choć to nie do końca związane jest z pytaniem, to muszę podkreślić, że natrętne myśli, to tak naprawdę nieco szersze zagadnienie. Takie natrętne myśli mogą być bowiem objawem nerwicy natręctw. Natrętna myśl to jest myśl, która nam dokucza, stanowi jakby odrębny byt w umyśle człowieka, a pojawia się najczęściej w sytuacjach rutynowych, powtarzających się. To stąd nasze wątpliwości po wyjściu z domu czy zamknęliśmy drzwi, wyłączyliśmy żelazko czy zakręciliśmy kurki od gazu labo też po powrocie z pracy myślimy czy aby na pewno w wysłanym projekcie znalazły się wszystkie dokumenty.

Natrętne myśli mogą być jednak również przerażające. Na przykład żona kochająca swojego męża może wyobrażać sobie, że z zimną krwią go zabija, ćwiartuje na kawałki, a na koniec tarza się we krwi. Myśl jest dla niej straszna, przychodzi ,,znikąd" i atakuje jakby z zewnątrz, a ona nie może się od niej uwolnić. Inny przykład może stanowić bardzo spokojny, religijny chłopak, który widząc w świątyni ołtarz wyobraża sobie odbywającą się wokół niego orgię seksualną - dla niego jest to zupełnie niezrozumiałe i trudne do zaakceptowania, bo godzi w  wyznawany światopogląd.