1 2012-09-10 12:26:36

Temat: Półpasiec - jak postępować w tej chorobie ?

Moja mama w dzieciństwie zachorowała na ospę, a teraz ,,złapała" półpaśca. Choroba przebiega dosyć boleśnie, a ja nie wiem jak mamie pomóc. Bardzo proszę o jakieś wskazówki - jak można mamie ulżyć, czy można zastosować jakieś domowe środki, czy mama musi bezwzględnie leżeć, czy też może chodzić po mieszkaniu?

2 2012-09-10 13:01:35

Odp: Półpasiec - jak postępować w tej chorobie ?

W przypadku zarażenia się półpaścem decydujące znaczenie ma szybki kontakt z lekarzem, który przepisze zapobiegające namnażaniu się wirusa i łagodzące przebieg choroby leki przeciwwirusowe (acyklowir, famcyklowir), zarówno miejscowo jako krem na skórę i maść oczną, jak i w cięższych przypadkach doustnie. Niestety później nasze możliwości ograniczają się w zasadzie do łagodzenia objawów. Na objęte zmianami partie skóry stosuje się preparaty ściągające, odkażające i miejscowo znieczulające ból. Preparaty te zwykle mają postać płynów lub aerozoli. Niekiedy, by zapobiec popółpaścowej neuralgii (nerwoból) lekarz przepisuje nie niewielkich dawkach kortykosteroidy, czasem stosuje się też naświetlania laserem stymulującym. Niestety w cięższych przypadkach półpaśca konieczna może okazać się nawet hospitalizacja.
Półpaśca nie można ,,przeziębić", zatem w trakcie leczenia na pewno należy ograniczyć naszą aktywność. Leżenie w łóżku nie jest co prawda konieczne, ale na pewno powinniśmy pozostać w domu i nie dopuszczać do wychłodzenia.

3 2012-11-07 17:29:53

Odp: Półpasiec - jak postępować w tej chorobie ?

Z tego co wiem półpasiec bardzo łatwo można pomylić ze zwykła grypą. Trzeba pić dużo płynów, najlepiej z witaminą B.