Temat: Właściwości oleju lnianego

Od pewnego czasu coraz częściej słyszę o oleju lnianym, co więcej, spotkałam się nawet z opiniami, że jest to najzdrowszy olej na świecie. Poleca się go właściwie wszystkim - dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży. Ma lekko orzechowy smak, który doskonale współgra z sałatkami i innymi podawanymi na zimno daniami. Jakie zatem posiada właściwości i dlaczego przypisuje mu się tak ogromną dla naszego zdrowia rolę?

2 Ostatnio edytowany przez Paris (2012-09-11 17:57:13)

Odp: Właściwości oleju lnianego

Rzeczywiście olej lniany ma dobroczynne działanie dla naszego organizmu, a to za sprawą zawartych w nim kwasów omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Olej lniany jest zresztą tuż obok ryb najcenniejszym ich źródłem.
Musimy jednak pamiętać, aby spożywać olej z siemienia lnianego tłoczony na zimno, czyli w temperaturze do 40 °C, dzięki czemu w 1 litrze oleju zawarte jest aż pół litra kwasów omega-3! Poza tym pamiętajmy, że powinien być świeży, niefiltrowany, bez konserwantów i pochodzić z pierwszego tłoczenia - wówczas zachowuje najwięcej wartości odżywczych.

Olej lniany ma szereg korzystnych dla naszego organizmu wpływów:
- podczas wysiłku fizycznego zmienia składniki pokarmowe w energię, pomaga budować mięśnie i redukować tkankę tłuszczową
- podnosi wydolność i wytrzymałość organizmu
- spożywany w ciąży wspomaga prawidłowy rozwój dziecka
- dzieciom i młodzieży pomaga zachować równowagę hormonalną, a tym samym wspomaga walkę z trądzikiem
- wspomaga leczenie depresji
-korzystnie działa na cellulit
- wzmacnia i nawilża skórę, a regularnie wmasowywany wpływa również na jej elastyczność

3

Odp: Właściwości oleju lnianego

Kiedy byłam nastoletnią dziewczynką, mama przygotowywała mi potrawy z oleju lnianego. Znajomy lekarz polecił go mamie, ponieważ miała spore problemy hormonalne podczas dorastania. A właśnie olej lniany ma taką właściwość, że potrafi to unormować i zachować w dobrym stanie. A przy tym musze przyznać, że polubiłam ten smak smile

4

Odp: Właściwości oleju lnianego

Moja znajoma piła olej lniany na cholesterol bo miała bardzo wysoki a lekarz nie chciał jej dac tabletek bo brała już takie, które dość mocno obciążały wątrobę i dlatego zalecił jej olej lniany i wciągu 2m-cy picia cholesterol spadł jej niesamowicie big_smile

Odp: Właściwości oleju lnianego

W oleju lnianym znajdziemy szczególnie dużo witaminy E, zwanej popularnie witaminą młodości. Może być stosowany także zewnętrznie w chorobach skóry i przy wypadaniu włosów. Przyspiesza regenerację naskórka i skóry właściwej, dlatego przydaje się podczas leczenia odleżyn, owrzodzeń i czyraków. Olej lniany poprawia też ogólną kondycję organizmu oraz samopoczucie.

Odp: Właściwości oleju lnianego

Mi olej lniany dobrze działa przede wszystkim na włosy. Świetna sprawa w sumie.

7 Ostatnio edytowany przez Rudka02 (2019-09-10 09:14:41)

Odp: Właściwości oleju lnianego

Olej lniany jest spoko przede wszystkim dlatego, że jest smaczny big_smile i zawiera lepszą proporcję kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych.

8

Odp: Właściwości oleju lnianego

Do picia jest świetny. Sam glutek z nasion też jest genialny smile

"Serce ma swoje racje, których rozum nie zna."

9

Odp: Właściwości oleju lnianego

Ja codziennie piję łyżkę oleju lnianego... odkąd go stosuję moje włosy i cera nabrały blasku...

Odp: Właściwości oleju lnianego

Nigdy nie słyszałam o piciu oleju lnianego. Zawsze raczej pojawiał się jako dodatek do jakiś szamponów czy odżywek.