1

Temat: Jakie ćwiczenia warto robić po rehabilitacji ?

W wyniku przeciążeń mam problemy z kręgosłupem, a ból skutecznie uniemożliwia mi wykonywanie czynności związanych z moją pracą. Od lekarza dostałam skierowanie na rehabilitację. Przez miesiąc byłam na zwolnieniu i w tym czasie skrupulatnie wraz z rehabilitantem wykonywałam różnego typu ćwiczenia, miałam też serię zabiegów krioterapii. Efekt oczywiście jest, ale boję się, że wrócę do pracy i moje problemy na powrót się pojawią. Bardzo proszę o wskazania jakie ćwiczenia powinnam wykonywać teraz, czyli już po rehabilitacji, aby wzmocnić kręgosłup, a tym samym zapobiec ewentualnemu nawrotowi bólu?

2

Odp: Jakie ćwiczenia warto robić po rehabilitacji ?

Żeby wzmocnić kręgosłup, najlepiej wykonywać nie tylko ćwiczenia wzmacniające, ale też rozciągające. Nie wszystkie jednak sa odpowiednie dla osób, cierpiących na przewlekłe schorzenia kręgosłupa, ale nie podałaś dokadnie co Ci dolega i z bólem jakiego odcinka się zmagasz, a to też ma znaczenie. źle dobrane ćwiczenia mogą nawet przysporzyć więcej bólu zamiast pomóc. Jesli praca również ma wpływ na kręgosłup i obciąża go, warto chodzic na basen. Wzmocnisz kręgosłup, ale i nie przeciążysz go wysiłkiem w wodzie.

3

Odp: Jakie ćwiczenia warto robić po rehabilitacji ?

Zmagam się z bólem dolnego, krzyżowego odcinka kręgosłupa. Moim problemem jest przepuklina krążka międzykręgowego, zwana popularnie wypadnięciem dysku. Polega to na uszkodzeniu dysku, którego część centralna ulega przemieszczeniu i wystaje poza krążek międzykręgowy. W takim przypadku dochodzi do ucisku nerwów, naczyń i mięśni.

Gdyby któraś z Was odczuwała nieprzyjemne drętwienie krzyża, pośladka i tylnej części uda, przy czym ból promieniował do nogi, to może to oznaczać właśnie wypadnięcie dysku. W takiej sytuacji należy koniecznie zgłosić się do lekarza, ale również odpoczywać i bardzo uważać na kręgosłup, bo dalsze uszkodzenia mogą powodować zaburzenia czucia i poruszania kończyną, a nawet kilkoma, utratę kontroli nad pęcherzem moczowym lub/i jelitami.

4

Odp: Jakie ćwiczenia warto robić po rehabilitacji ?

Szczerze mówiąc to myślę, że najlepiej pojechać na dwa tygodnie do sanatorium (oczywiście najlepiej do Malinowego Zdroju, ale Ciechocinek też zadziała), tam nie tylko dowiesz się jakie ćwiczenia Ci pomogą (najgorszą rzeczą jest robienie tego, co pomogło w podobnej sytuacji cioci albo sąsiadce), ale przy okazji możesz podejrzeć parę przydatnych gadżetów  - na przykład moja ciocia bardzo się przejęła piłką rehabilitacyjną, która masuje.

5

Odp: Jakie ćwiczenia warto robić po rehabilitacji ?

Najlepiej kontynuować te cwiczenia ktore mialaś podczas rehabilitacji w domu. O ile się da. Jeżeli nie najlepszy sposób basen. Dwa razy w tygodniu po godzince pływania a nie taplania się i po problemie. Inne ćwiczenia w domu może warto iść do tego rehabilitant  co cię prowadził by pokazal/powiedział co możesz robić w domu. Chyba że to zrobil ale nie robisz tego z jakiegoś powodu. Nie polecam rowerka zwłaszcza tzn "górala" on bardzo niszczy plecy. Mi rehabilitant mowił że mam unikac ćwiczeń brzucha (brzuszki) i właśnie rowerka a tak to ćwiczenia typu mostek, nożyce, podnoszenie sie do gory leżac na plecach jest dozwolone. No i oczywiście basen ale o tym już pisałam