1 2012-09-19 21:58:23

Temat: Nerwica serca

U mojej mamy zdiagnozowano nerwicę serca. Są to czynnościowe zaburzenie pracy serca, które powstają na tle lękowym, głównie z powodu zaburzeń stanu psychicznego, powstających na tle niepowodzeń w życiu zawodowym, osobistym, z powodu niskiego poczucia własnej wartości, ale też z powodu choroby lękowej. Moja mama jest po rozwodzie, czuje się bezwartościowa, zagubiona, bezradna.

Nerwica serca daje u niej o sobie znać w postaci bóli w klatce piersiowej, niepokoju, duszności, często też występuje mocne bicie serca połączone z kołataniem, poza tym nie ma zdiagnozowanej żadnej innej choroby serca ani też nieprawidłowości w układzie krążenia.

Przy nerwicy serca bóle odczuwa się zwykle w okolicy przedsercowej, opisuje się je jako kłujące i przeszywające, co niestety dodatkowo potęguje stany lękowe i napięcie. Moja mama natomiast ma bóle tzw. tępe, niezbyt silne, ale za to utrzymujące się bardzo długo. Pomagają na nie przepisane przez lekarza leki na układ nerwowy.

Bardzo proszę o informacje w jaki sposób leczy się nerwice lękowe, jak należy postępować z osobą na nią chorą i jakie sa rokowania takiej terapii?

2 2012-09-19 22:08:52

Odp: Nerwica serca

Najważniejsza w leczeniu nerwicy serca jest dobrze przeprowadzona psychoterapia, która pozwala zwalczyć stany lękowe, będące jej podłożem. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba dotrzeć do przyczyn lęków, a następnie nauczyć się z nimi sobie radzić, aby ostatecznie wyeliminować je ze środowiska zewnętrznego.

Osoba chora powinna też uregulować swój tryb życia, efektywnie wypoczywać, nauczyć się relaksować, jak najwięcej czasu spędzać na czynnościach, które sprawiają jej przyjemność, jednym słowem wyciszyć się. Oprócz tego powinno się ograniczyć, a najlepiej zupełnie wyeliminować, wszelkie używki - papierosy, alkohol, mocną herbatę czy też kawę. Bywa, że konieczne okazuje się zastosowanie farmakoterapii, której zadaniem w tym przypadku jest obniżenie napięcia układu nerwowego, a nawet skorzystanie z pomocy psychiatry lub terapii leczenia nerwic.

Ostatnio edytowany przez Priscilla (2012-09-19 22:09:40)

3 2017-02-13 15:25:46

Odp: Nerwica serca

Ostatnio edytowany przez cassan (2017-02-13 15:26:04)

4 2017-03-30 08:20:43

Odp: Nerwica serca

O kurczę, to brzmi zupełnie jak to, co ja mam od kilku miesięcy. To prawda, że ostatnio w moim życiu prywatnym i zawodowym było trochę więcej stresu niż mogłam udźwignąć, ale nigdy wcześniej nie miałam aż takich objawów, jakie mam teraz. Mocne bicie serca i puls (a jestem niedociśnieniowcem), kołatania, straszne bóle głowy w różnych miejscach, światłowstręt i zaburzenia równowagi. Boję się ćwiczyć, żeby jeszcze bardziej nie podwyższyć sobie ciśnienia. I za bardzo nie wiem, do kogo powinnam iść najpierw, do kardiologa, lekarza rodzinnego czy neurologa.

Staram się redukować stres w wolnych chwilach, poza tym zauważyłam, że pomaga trochę kontrolowanie oddechu, niemniej bóle głowy wciąż są - wystarczy jedna stresująca myśl, a wraca ze zdwojoną mocą. Nie mogę tak dłużej żyć, ale też nie wiem, co mam zrobić, bo do wszystkich lekarzy naraz nie pójdę ze względu na wysokie koszty wizyt i leków, jeśli jakieś będą.