1 2012-03-07 15:35:00

Temat: Terapia hormonalna

Na czym polega terapia hormonalna w okresie menopauzy ? Czy pomaga n typowe dolegliwości w tym okresie ? Z czym się wiąże - jakie ryzyko jest takiej terapii ?

2 2012-03-12 22:41:30

Odp: Terapia hormonalna

Hormonalna terapia zastępcza powstała, aby pomóc kobietom przejść przez trudny okres menopauzy. Uzupełnienie poziomu brakujących hormonów wydawało się najprostszym rozwiązaniem mogącym zniwelować objawy przekwitania. Wygasająca w tym okresie funkcja jajników wiąże się ze spadkiem poziomu estrogenów we krwi. Ustaje ich ochronne działanie na wiele układów (głównie układu naczyniowego) oraz pojawiają się przykre symptomy menopauzy: uderzenia gorąca, wahania nastroju, kołatanie serca, spowolnienie przemiany materii, suchość skóry i błon śluzowych. Hormonalna terapia zastępcza rzeczywiście bardzo dobrze redukuje te dolegliwości i pomaga kobiecie niemal bezboleśnie przejść przez najtrudniejsze momenty przekwitania. Niestety, istnieją przesłanki ku temu, by sądzić, że HTZ może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Również choroby zakrzepowe oraz przebyte udary mózgu są przeciwwskazaniem do terapii hormonalnej. Powodem jest wzrost lepkości krwi, jaką wywołują estrogeny. Każdorazowa decyzja wdrożenia terapii HTZ wymaga rzetelnego rozważenia jej wad i zalet dla konkretnej pacjentki. Duże znaczenie ma tutaj rodzinny wywiad chorobowy.

3 2012-10-29 10:19:13

Odp: Terapia hormonalna

Na hormonalną terapię zastępczą nie powinny decydować się wszystko Panie, a raczej te, które cierpia na silne objawy menopauzy, czyli ok. 30% pań. Chodzi tu o nasilone uderzenia gorąca, drażliwośc, bezsenność, częste wahania nastroju. HTZ wskazane jest tez dla kobiet, u których występuje zanik błon sluzowych pochwy i macicy lub widać początku osteoporozy. Kolejna rzecz: jezeli już decydujesz się na terapię, to nie kilka lat po wystapieniu ostatniej miesiaczki, ale w momencie, gdy krwawienia występują nieregularnie(oczywiście gdy spowodowane są wchodzeniem w okres przekwitania). HTZ nie jest jednak wyjściem, które w 100% pozbędzie się objawów menopauzy. Należy wprowadzić w życie także dietę( mniej słodyczy i tłuszczu) oraz regularny ruch(ok. 30 min dziennie)