1 2012-03-07 15:36:32

Temat: Tarczyca

Po czym najszybciej rozpoznać problemy z tarczycą ? Ostatnio zauważyłam zgrubienie na szyi, czy to może zwiastować kłopoty z tym organem ?

2 2012-03-14 17:11:53

Odp: Tarczyca

Problemy z tarczycą mogą objawiać się wielorako. Objawy dzielimy zwykle na dwie grupy: te charakterystyczne dla nadczynności oraz występujące w niedoborze hormonów: niedoczynności. Ponieważ hormony tarczycy odpowiedzialne są za metabolizm tkankowy, wahania ich poziomów będą istotnie wpływały na pracę organizmu. Objawy nadczynności to zwykle: nadmierne pobudzenie, chudnięcie, wytrzeszcz gałek ocznych, kołatania serca, drżenie rąk, uczucie gorąca. Przeciwnie objawy niedoczynności wyrażają się raczej w osłabieniu, zwiększonej męczliwości, senności, zaparciach, otyłości, suchej skórze czy obniżeniu ciśnienia. Guzki tarczycy mogą mieć różny charakter. Aby poznać przyczynę zgrubienia warto wykonać oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz USG gruczołu. Oba badania są proste, nieinwazyjne, natomiast dostarczają wielu cennych danych. Zgrubienie na szyi może również mieć inne podłoże, niekoniecznie związane z tarczycą. Częstą przyczyną są na przykład powiększone węzły chłonne, które są bardzo liczne w tej okolicy.

3 2012-05-29 12:24:40

Odp: Tarczyca

Otoz nie zawsze objawy sa jednoznaczne, np okazalo sie ze ja cierpie na niedoczynnosc a to co mnie sklonilo do pojscia do lekarza to nagłe chudniecie i zly nastroj. Dobrze jest sobie zrobic proste badanie krwi na TSH. Prywatnie kosztuje ok 20 zł i wowczas jesli nie bedzie w normie zglosic sie do endokrynologa w celu dalszych badan i terapii

4 2012-06-23 15:36:56

Odp: Tarczyca

W wieku 12 lat lekarz stwierdził u mnie tarczycę, ponieważ według niego miałam za grubą szyję. Skierował mnie na wszystkie badania i okazało się, że jest w porządku. Po prostu taką miałam szyję. Radzę Ci abyś się wybrała do lekarza. Zrobisz potrzebne badania i będziesz wiedziała na czym stoisz. Im wcześniej wykryje się tarczycę tym lepiej.