Temat: Polipy nosa

U mojej córki zdiagnozowano polipy nosa, pierwszy raz spotykam się z tą chorobą i prawdę mówiąc niewiele na ten temat wiem. Przeczytałam, że ich przyczyną są zmiany zapalne lub alergiczne błony śluzowej nosa, co rzeczywiście się zgadza, bo córka dosyć często miewała zapalenia zatok. W ostatnim czasie pojawiły się u niej zaburzenia węchu, niedrożność nosa, przewlekły, ropny nieżyt nosa, a także bóle głowy. 
Bardzo proszę o jakieś informacje czym dokładnie są polipy, jak się je leczy i czy mogą wystąpić jakieś powikłania. Będę wdzięczna za każdą informację.

2

Odp: Polipy nosa

Moja mama miała kiedyś polipy nosa, więc trochę na ten temat wiem. Najpierw pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa, potem rozrost tkanki podśluzowej, po czym zaczyna gromadzić się płyn i tworzyć właśnie polip, czyli tzw szypuła. Tworzy się on poprzez grawitacyjne opadanie naciągniętego zdwojenia błony śluzowej wypełnionego wspomnianym płynem.
Polipy diagnozuje się poprzez rynoskopię i zdjęcie RTG zatok.
Najskuteczniejszym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie zmian, po czym w celu uniknięcia nawrotów podaje się steroidy (dosyć krótko). Jeśli jednak polipy powstają na tle alergicznym, to zwykle stosuje się typowe leczenie przeciwalergiczne.
Niestety niewiele wiem na temat ewentualnych powikłań, moja mama została poddana zabiegowi, potem przez pewien czas przyjmowała steroidy i u niej nic złego już się nie działo.