1

Temat: Jak rozpoznać jaskrę ?

Moja babcia od pewnego czasu ma dosyć spore problemy ze wzrokiem, ale jeszcze nie udało nam się jej namówić na wizytę u lekarza. Jej mama, a moja prababcia miała w jej wieku jaskrę. Czy jest możliwe, że jeśli babcia ma problemy teraz z oczami może mieć jaskrę ?

2

Odp: Jak rozpoznać jaskrę ?

Jaskra jest chorobą okulistyczną, której podłoże genetyczne zostało dobrze udokumentowane. Jeśli w rodzinie występują przypadki jaskry, zwłaszcza dotyczące pierwszej linii pokrewieństwa (rodzice, dzieci), zagrożenie chorobą jest spore. Jaskra może jednakże rozwinąć się u osób z ujemnym wywiadem rodzinnym. Do czynników ryzyka choroby zalicza się choroby naczyniowe, zaburzenia neurologiczne, migrenę, retinopatię cukrzycową czy uraz gałki ocznej. Jaskra może być też powikłaniem po przewlekłym leczeniu preparatami sterydowymi. Niestety nie sprecyzowała Pani, jaki typ problemów ze wzrokiem odczuwa Pani babcia. Być może są to zwykłe zaburzenia ostrości widzenia związane z wiekiem. Charakterystyczne dla jaskry są takie symptomy jak bóle gałki ocznej i okolic oczodołu, spadek ostrości widzenia oraz pojawienie się tęczowych, świecących kół lub innych kształtów, które niejako pulsują w polu wzroku pacjenta. Początkowo jaskra może być leczona zachowawczo, przy zastosowaniu kropli do oczu, obniżających ciśnienie śródgałkowe. Docelowo jednak u większości pacjentów przeprowadza się zabieg operacyjny.

3

Odp: Jak rozpoznać jaskrę ?

Należy nadmienić, że do podstawowych metod diagnozowania jaskry należy badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, przy zastosowaniu tonometrii, a w dalszej kolejności np. badanie OCT, czyli koherentna tomografia dna oka.

Mało kto wie, że badanie wzroku może wykonać również optometrysta - zapraszamy do poradnika współtworzonego przez jednego z nich, Agnieszkę Płoskonkę pod nazwą Poradnika optometrysty - wszystko o budowie gałki ocznej, o wzroku, chorobach oczu i sposobach korekcji wad wzroku.

4

Odp: Jak rozpoznać jaskrę ?

Zgadzam się, koniecznie do okulisty w takim wypadku, jeśli coś się dzieje nie tak. Ja niedawno sama byłam na badaniu OCT w Orthovision w Lublinie. Koszt badania to raptem 100 zł, więc warto się wybrać.