1 2012-09-28 15:34:57

Temat: Jak leczyć bielactwo nabyte?

Bielactwo nabyte jest przewlekłą chorobą, która polega na depigmentacji płatów skóry. Wynika ona z obumierania melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. Właściwie do dziś nie poznano dokładnych przyczyn tej choroby, niemniej z dużym prawdopodobieństwem uważa się, że jest ona efektem zespołu czynników genetycznych, środowiskowych i reakcji autoimmunologicznej. 
W tym miejscu chciałabym zapytać jak przebiega leczenie bielactwa nabytego i czy możliwe jest zupełne pozbycie się tego defektu?

2 2012-09-28 15:50:17

Odp: Jak leczyć bielactwo nabyte?

Chyba najpoważniejszym problemem, który dotyczy osób dotkniętych bielactwem jest nadwrażliwość na światło słoneczne. Skóra pozbawiona ochrony jest bowiem narażona na oparzenia,  dlatego koniecznie należy zabezpieczać ją preparatami z wysokimi filtrami SPV.

Niestety do chwili obecnej nie znaleziono żadnej metody, która pozwalałaby na całkowite wyleczenie choroby. Niemniej stosuje się fototerapię, kortykosteroidoterapię - ogólną lub miejscową, przeszczepy melanocytów lub skóry. Oczywiście z pomocą przychodzą też różnego rodzaju kosmetyki maskujące (podkłady, kremy brązujące, pudry, samoopalacze), które co prawda nie likwidują przyczyny, ale pozwalają choremu poczuć się bardziej komfortowo.

Czasem stosuje się też depigmentację, czyli odbarwianie skóry zdrowej, co daje efekt wyrównania kolorytu, jednak wciąż nie leczy przyczyny choroby. Warto przy tym zauważyć, że depigmentacja wykonywana jest tylko u osób, u których choroba obejmuje co najmniej 60% powierzchni skóry.

3 2013-01-23 11:39:37

Odp: Jak leczyć bielactwo nabyte?

Rozumiem, że osoby z bielcatwem mogą chornić swoją skórę balsamami, kremami z filtrami ochronnymi? To w jakiś sposób chociaż powinno teoretycznie zmniejszyć wrażliwość na słońce.

4 2018-09-11 06:13:42

Odp: Jak leczyć bielactwo nabyte?

Jeśli trafiłeś/aś na ten temat to zapraszam na vitiligoforum.pl