1 Ostatnio edytowany przez Priscilla (2014-07-03 00:27:51)

Temat: Pochwica - tajemnicza choroba kobiet

Moja kuzynka, wychowana na osobę bardzo religijną, nie współżyła przed ślubem, a teraz niestety dotknęła ją przypadłość zwana pochwicą, która nie pozwala jej normalne współżycie z mężem, jak również zajście w ciążę.

Pochwica jest dysfunkcją seksualną, która uniemożliwia odbycie stosunku, gdyż przy każdej kolejnej próbie dochodzi do niezależnego od woli kobiety skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy, co z kolei powoduje zamknięcie tego wejścia i ból przy wprowadzaniu do pochwy prącia. Podobny ból pojawia się zresztą przy próbie wprowadzenia tamponu czy palca. Pochwica prowadzi do ogromnej frustracji, co dodatkowo może nasilić jej objawy.

Czytałam, że jest to zazwyczaj związane z reakcją obronną, która spowodowana jest nastawieniem emocjonalnym wynikającym z lęków seksualnych kobiety lub pojawia się w okolicznościach niesprzyjających współżyciu, na przykład w poczuciu zagrożenia lub narażania się na wstyd. Pochwica jest jednak uleczalna.

Jak należy tę chorobę leczyć? Najlepszą pomoc można uzyskać w gabinecie ginekologa, psychologa czy seksuologa, a może należy leczyć się kompleksowo?

2

Odp: Pochwica - tajemnicza choroba kobiet

Moja koleżanka również cierpiała na pochwicę. Tak jak Twoja kuzynka, jest osobą bardzo religijną i seks przed ślubem był wykluczony. Tak została wychowana i ja to rozumiem, ale niestety jej rodzina zawsze ją przekonywała do tego, że seks jest zły, że nawet współżycie z mężem to wielki wstyd. Wyszła za mąż i seks nie sprawiał jej żadnej przyjemności, bała się kontaktu z mężem, odczuwała ból gdy tylko dochodziło do zbliżenia. Ginekolog niestety nie pomógł, ale wizyty u psychiatry dużo jej dały. Aktualnie jest mamą świetnych bliźniaków i polubiła seks.

3

Odp: Pochwica - tajemnicza choroba kobiet

Mam znajomego seksuologa z którym rozmawiałam któregoś razu właśnie o pochwicy. Wspomniałaś że koleżanka jest bardzo religijna. Cóż czasem własnie sposób wychowania sprawia ze ta przypadłość sie ujawnia. Wychowanie w przekonaniu ze sex to zło, że nie moze być z niego przyjemności i służy tylko do robienia dzieci. Potem w głowie takiej osoby pojawia sie bariera, że przez to ze uprawia sex trafi do  piekła, albo ze bedzie cierpieć bo ma z tego przyjemnść. Niestety w zdecydowanej większosci przyczyna jest natury psychicznej. W innych przyczyną może być molestowanie w przeszłości ewentualnie wady w budowie pochwy-ale to rzadziej. Radziłabym po wykluczeniu przez ginekologa wad natury fizycznej udać sie do seksuologa.