1

Temat: Czym może być spowodowane swędzenie skóry w różnych miejscach ?

Moje dziecko od kilku dni zaczęło się drapać, najpierw było to spowodowane sporadycznym swędzeniem, ale wydaje mi się, że z czasem zaczyna się to coraz bardziej nasilać. Obejrzałam całe ciałko dokładnie i poza śladami po drapaniu nie zauważyłam żadnych niepokojących zmian na skórze. Czym takie swędzenie może być spowodowane? Czy powinnam udać się z córką do lekarza?

2

Odp: Czym może być spowodowane swędzenie skóry w różnych miejscach ?

Może to jakaś alergia, a może ma to podłoże psychiczne. Mój kuzyn będąc w wieku szkolnym zaczął się drapać po głowie. Tak się do tego przyzwyczaił, że robił to nieświadomie. Oczywiście prowadziło to do ogromnych strupów. Ciocia udała się z nim do lekarza i okazało się, że miał nerwicę. Niestety jedna z nauczycielek do tego doprowadziła. Jak się później okazało mnóstwo dzieciaków wpędziła w nerwicą. Wtedy były takie czasy, że rodzice zrobili z tym porządek. Dopiero po usunięciu nauczycielki ze szkoły dzieci odetchnęły z ulgą. Mój kuzyn chodził na terapie i oduczył się drapania po głowie.

3

Odp: Czym może być spowodowane swędzenie skóry w różnych miejscach ?

A może to wszy? Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często łapią i przynoszą do domu takie szkodniki. Są na to odpowiednie preparatu do kupienia w aptece. Najlepiej iść do lekarza pierwszego kontaktu, który zbada i sprawdzi czy to wszy albo możliwosć alergii na coś. Wtedy skieruje do alergologa i na testy.

4

Odp: Czym może być spowodowane swędzenie skóry w różnych miejscach ?

W sumie to może być sporo przyczyn drapania. Najcześciej jeżeli to świąd całego ciała związane jest to z alergią np. na proszek do prania czy też płyn do płukania. W gre mogą wchodzić pasożyty ale to mało prawdopodobne jeżeli na skórze czy we włosach nic nie widać. Warto zwrócić uwage również na kolor skóry- niestety przy niektórych chorobach ogólnoustrojowych może pojawić sie świąd np. chorobach wątroby z wystąpieniem żółtaczki. Kolejna opcja to drapanie związane ze stresem. I potencjalnie jeszcze jedna- czyli zabawy dzieciaków- czasami bawią sie gdzieś na podwórku i dotkną jakaś roślinkę albo dla żartu posypią kolegę swędzącym proszkiem wink Jeżeli swędzenie nie ustąpi warto chyba  udać sie do pediatry ewentualnie dermatologa żeby sie upewnić czy to nie coś poważniejszego.