1 2012-10-02 19:44:56

Temat: Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki

U mojego taty okulista zdiagnozował zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Lekarz powiedział, że jest to choroba o charakterze dziedzicznym, dlatego obawiam się, że mnie również może dotknąć. Tata na początku miał problem z widzeniem w ciemności, czasem wręcz nic nie widział, potem na siatkówce pojawiły się brunatne komórki barwnikowe (tzw. ciałka kostne), najpierw były to zmiany punktowe, a potem objęły całą siatkówkę. Wzrok pogarszał się coraz bardziej, zaburzeniu uległo widzenie tzw. obwodowe, co znaczy, że oko widzi tylko ,,środek" obrazu, nie widzi natomiast całego otoczenia. Wiem, że z czasem mogą pojawić się inne zmiany, w tym w nerwie wzrokowym, co związane jest z jego zanikiem i powoduje ślepotę.
Bardzo proszę o informację jak przebiega i jakie są rokowania leczenia zwyrodnienia barwnikowego siatkówki oka.

2 2012-10-02 20:02:24

Odp: Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki

Choroba, którą opisujesz, nosi nazwę retinopatia barwnikowa, zaczyna się w okresie młodzieńczym i związana jest z odkładaniem się barwnika w siatkówce oka, następnie z zaburzeniami krążenia w obrębie siatkówki i stopniowym pogarszaniem wzroku.

Niestety na etapie dzisiejszej wiedzy okulistycznej nie są znane metody skutecznego jej leczenia. Niemniej podejmuje się jego próby, między innymi podając leki rozszerzające naczynia, duże dawki witaminy A i E oraz bFGF - czynnik wzrostu fibroblastów. Obecnie trwają też próby przeprowadzania terapii genowych i transplantacji siatkówki, niemniej medycyna wciąż sobie z tą chorobą nie radzi na tyle, aby można było mówić o znaczących sukcesach. Mimo wszystko możliwe jest częściowe odzyskanie wzroku, a to dzięki zastosowaniu implantu, który przetwarza obrazy na sygnały nerwowe. Implant pozwala na widzenie plam światła i odróżnianie pewnych kształtów.

Tak jak wspomniałaś jest to choroba dziedziczna, przebiega w zależności od typu dziedziczenia. Należy mieć na uwadze, że przyszłość osoby obciążonej ryzykiem zwyrodnienia barwnikowego siatkówki jest niepewna, zatem należy przygotować się do życia z niedowidzeniem lub nawet ociemniałością.

Ostatnio edytowany przez Cherry (2012-10-02 20:04:49)