1 2012-10-03 15:18:09

Temat: Krztusiec

Mój narzeczony leci w tym miesiącu służbowo do Indii. Przed wylotem należy się zaszczepić na 5 chorób. Lekarz polecił, aby narzeczony zaszczepił się dodatkowo na krztusiec. Podobno warto na tę chorobę zaszczepić się nie tylko przed wyjazdem do Indii, ale również wtedy jeśli planuje się posiadanie dzieci. Owszem chcielibyśmy zostać rodzicami w przyszłym roku, ale pierwszy raz słyszę że przyszli rodzice powinni się zaszczepić na krztusiec. Co to za choroba? Jak można się nią zarazić? Jak bardzo groźna jest dla małych dzieci?

2 2012-11-06 12:43:34

Odp: Krztusiec

Krztusiec jest jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych i przenosi się drogą kropelkową, najczęściej podczas kaszlu lub kichania. Choroba najostrzej przebiega m.in. właśnie u niemowląt. Objawy to długotrwałe napadu duszącego kaszlu. Nierzadko występują przy tym także wymioty. Może to występować nawet kilka tygodni.

Pierwsza faza krztuśca to katar i suchy kaszel. Mogą występować stany podgorączkowe i zapalenie spojówek. Trwa to około tygodnia-dwóch.
Druga faza to już napadowy kaszel, podczas którego odkrztuszany może być śluz, czasami połączony z wymiotami. Z czasem kaszel staje się coraz ostrzejszy i wymaga od chorego nabrania dużego wdechu,  po czym bardzo trudno o nabranie kolejnego, gdyż kaszel aż dusi. Ten etap choroby może trwac nawet 10 tygodni.
Potem następuje faza zdrowienia-ok. 2 tygodnie. Owszem, występuje jeszcze kaszel, ale jest mniej uporczywy i stopniowo zanika.
Krztusiec jest bardzo podobny do astmy, czy zapalenia oskrzeli i rzadko diagnozowany jest przez lekarzy.
Choroba może jednak nieść za sobą powikłania. Szczególnie w przypadku namłodszych. Może być to zapalenie płuc, czyli najczęstsza przyczyna zgonów u małych dzieci, a także niedotlenienie mózgu, krwawienia, przepukliny. Najlepszym sposobem żeby zapobiegać chorobie jest właśnie szczepienie. Tak wiec jeśli chcecie ustrzec dziecko, najlepiej zaszczepcie się najpierw sami, bo to Wy bedziecie osobami pierwszego kontaktu, a także ryzykiem ewentualnego zarażenia dla dziecka.